MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/mustafa_2.v1-1-1-600x360-1.jpg

Salih Mustafa deklarohet i pafajshëm para SpecialesIsh pjesëtari i UÇK-së, Salih Mustafa, është deklaruar sot i pafajshëm për akuzat për krime lufte para Gjykatës në Hagë.

Gjatë seancës së sotme, Mustafa, e quajti Gjykatën Speciale si selektive ndërsa gjykimin e quajti si përpjekje për të bazuar xhelatin me viktimën.

“Në të gjitha shkresat e lëndës, ju siguroj se në këtë betejë ligjore me prokurorinë para kësaj gjykate në çdo rast dhe çdo herë do ta përdori të vërtetën dhe të drejtën. Unë sot deklarohem para gjykatës i pafajshëm për të gjitha kauzat që më ngarkohen”, tha Mustafa.

Ai akuzohet për krime lufte të kryera në prillin e vitit 1999 në një qendër ndalimi të UÇK-së në Zllash afër Prishtinës.

Mustafa u arrestua nga Specialja në shtator të këtij viti ndërsa aktakuza i ishte ngritur në muajin qershor.

Të fundit

Mbi 600 raste të reja dhe 12 të vdekur

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.542 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

Çfarë vendimesh mori qeveria

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, ka zhvilluar mbledhjen e saj të rregullt, të 45-tën me radhë, ku ka shqyrtuar dhe miratuar vendime dhe dokumente të

Borrell: Kishte propozim për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell ka thënë se para disa muajsh ka pasur një propozim për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në

Pasivizimi i adresave të shqiptarëve po ndryshon strukturën etnike në Luginën e Preshevës

Deputeti shqiptar në Parlamentin serb, Shaip Kamberi thotë se ka vite që Serbia ka nisur pasivizimin e adresave të shqiptarëve që jetojnë në tri komunat jugore, në Preshevë, Medvegjë dhe Bu

Paqartësi rreth imunitetit ndaj COVID-19

Pavarësisht se pacientët që shërohen nga koronavirusi dhe krijojnë antitrupa ndaj sëmundjes COVID-19, që e shkakton ky virus, ata mund të mos jenë imunë nga një infektim i dytë. Në një s

Çfarë do të ndodhë me botën në vitin 2021, sipas The Economist?

Teksa e gjithë bota vijon të jetë nën ankthin e pandemisë Covid-19, me shifrat e infektimeve dhe vdekjeve që vijojnë të shtohen, sytë e njerëzimit janë nga viti i ardhshëm, ku dëshira kry

Info Tjera