MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/Ziadin-Sela-990x568-1.jpg

Sela kërkon dorëheqjen e Zoran Zaevit dhe Bujar OsmanitKryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, sot kërkoi dorëheqjen e kryeministri Zoran Zaev, ministri i Jashtëm, Bujar Osmani dhe zëvendëskryeministri për Çështje evropiane, Nikolla Dimitrov.

Ai tha se dorëheqjen e kërkon për shkak të dështimit të Maqedonisë së Veriut për të çelur negociatat për anëtarësim me Bashkimin Evropian,

“Konferenca e sotmë është thirrur pas dështimit të radhës të BDI-së dhe LSDM-së për anëtarësim në BE. Ne kemi bërë thirrje vazhdimisht që vendi të anëtarësohet në BE. Por jemi para realitetit ku u porballëm me veton bullgare. Qeveria Zaev-Ahmeti dështoi për të gjashtën herë në negociatat me BE-në dhe ata tani dështuan në njërin nga kriterët më të rëndësishëm siç është fqinjësia e mirë dhe bashkëpunimi rajonal. Dështuan për shkak të qasjes mashtruese të politikave të Zaevit dhe për këtë u përballen me veton bullgare. Zaevi nuk mund të bëjë politikën e strucit, të nënshkruaj marrëveshje dhe mos t’i zbatojë ato siç ishte Marrëveshja me Bullgarinë. Përgjegjësit për atë që ndodhi kanë emër dhe mbiemër, janë kryeministri Zoran Zaev, ministri i Jashtëm, Bujar Osmani dhe zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Nikolla Dimitrov”, tha kryetari i ASH-së, Ziadin Sela.

Kreu i ASH-së theksoi se zgjidhjen e kësaj situate e sheh me formimin e një Qeverie të zgjëruar dhe bashkë me zgjdhjet lokale do të mbahen edhe zgjedhjet parlamentare.

Të fundit

Mbi 600 raste të reja dhe 12 të vdekur

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.542 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

Çfarë vendimesh mori qeveria

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, ka zhvilluar mbledhjen e saj të rregullt, të 45-tën me radhë, ku ka shqyrtuar dhe miratuar vendime dhe dokumente të

Borrell: Kishte propozim për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell ka thënë se para disa muajsh ka pasur një propozim për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në

Pasivizimi i adresave të shqiptarëve po ndryshon strukturën etnike në Luginën e Preshevës

Deputeti shqiptar në Parlamentin serb, Shaip Kamberi thotë se ka vite që Serbia ka nisur pasivizimin e adresave të shqiptarëve që jetojnë në tri komunat jugore, në Preshevë, Medvegjë dhe Bu

Paqartësi rreth imunitetit ndaj COVID-19

Pavarësisht se pacientët që shërohen nga koronavirusi dhe krijojnë antitrupa ndaj sëmundjes COVID-19, që e shkakton ky virus, ata mund të mos jenë imunë nga një infektim i dytë. Në një s

Çfarë do të ndodhë me botën në vitin 2021, sipas The Economist?

Teksa e gjithë bota vijon të jetë nën ankthin e pandemisë Covid-19, me shifrat e infektimeve dhe vdekjeve që vijojnë të shtohen, sytë e njerëzimit janë nga viti i ardhshëm, ku dëshira kry

Info Tjera