MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/dialogu-1.jpg

Serbia duhet të jetë vetëm kundër të gjithëveVazhdimi i dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës po bëhet gjithnjë e më i pasigurt dhe zgjidhja e kompromisit në të cilën Serbia këmbëngul nuk gjen mirëkuptimin e palës tjetër, e mbështetur padyshim nga struktura shumë më të fuqishme nga Perëndimi.

Për herë të parë, udhëheqësi i një vendi anëtar të BE dhe NATO i kërkoi falje popullit serb për agresionin e kryer në 1999 dhe e quajti atë një krim, dhe revista gjermane “Cuerst” botoi një “non-paper”, sipas së cilës zgjidhja sepse Kosova do të ishte kthimi në sovranitetin serb. në moshën 99 vjeç dhe shtetësia serbe për shqiptarët nga provinca jugore serbe, e cila mund të përbëjë një rrezik potencial për Serbinë.

Nga ana tjetër, ne shohim se vazhdimi i dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës është gjithnjë e më i pasigurt, dhe zgjidhja e kompromisit në të cilën Serbia këmbëngul nuk gjen mirëkuptimin e palës tjetër, e mbështetur padyshim nga struktura shumë më të fuqishme nga Perëndimi.

Për më tepër, e ardhmja e rajonit si pjesë e BE-së duket gjithnjë e më pak e sigurt, pasi që edhe anëtarët më të mëdhenj të BE-së dhe popullsia e tyre nuk kanë një dëshirë të tepruar për të parë Serbinë, BiH, Malin e Zi, Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore në aleanca e tyre qe u prish nga kriza të shumta.

Çfarë pasojash do të nënkuptojë falja e Milos Zeman për serbët dhe a mundet Republika Çeke të jetë anëtari i parë i BE që tërheq njohjen e pavarësisë së Kosovës? Çfarë fshihet nga përmbytja e publikut me “jo-letër”? Kush dëshiron të marrë përparësinë e liderëve të rajonit nga Serbia? A po afron fundi i qeverisjes së Macron dhe ardhja përfundimtare e Ballit Kombëtar dhe Marine Le Pen në pushtet, dhe çfarë pasojash do të ketë kjo për politikën Evropiane? Pse SHBA hesht dhe po e lë projektin e BE të fundoset?, Janë pyetjet që u përgjigjën gazetari dhe komentatori politik Milovan Jovanović.

Ai shprehet se historia me propozime “non-paper” është një lloj “hedhje pluhuri në sy”, domethënë devijimi i vëmendjes nga qëllimet reale, madje edhe në rastin kur propozohet diçka që vepron si një përfitim për Serbinë.

“Kryesisht është një dokument jo-detyrues. Kjo, si dhe disa letra të mëparshme, përdoren ekskluzivisht për të shqyrtuar terrenin dhe për të ndjerë pulsin e publikut për ngjarjet që duhet të pasojnë. E gjithë kjo duhet të shihet në kontekstin e kthimit të Ballkanit Perëndimor në agjendën e BE, vazhdimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës dhe presidencës sllovene të Bashkimit Evropian nga 1 korriku” – thotë Jovanoviç.

Dhënia e shtetësisë serbe për shqiptarët

Në përfundim se i njëjti propozim përmend dhënien e nënshtetësisë serbe për shqiptarët dhe pyetjen nëse ekziston vërtet një rrezik për Serbinë, sepse duke fituar të drejtën e votës, shqiptarët do të vendosnin në Beograd vetë, Jovanovic tha se një mundësi e tillë nuk do të ishte asgjë sepse vetëm kthimi i Kosovës në sovranitetin e Beogradit. në këtë pikë nuk është realiste.

Tërheqja e njohjes së pavarësisë së Kosovës

Për herë të parë, një udhëheqës i një vendi evropian dhe një anëtar i NATO-s u kërkoi falje serbëve dhe e quajti bombardimin një krim. Nga ana tjetër, situata politike po ndryshon gjithashtu në Francë, ku Marin Le Pen ka një mbështetje në rritje, dhe nisma për tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës, e cila arriti në parlamentin italian, ende mbahet mend.

A është reale të prisni tërheqjen e parë të njohjes së Kosovës nga një anëtar i BE-së?

“Falja e Presidentit Zeman është një vendim njerëzor, i nderuar dhe i guximshëm që është i rëndësishëm për ne dhe vendin tonë. Sidoqoftë, është e vështirë të pritet që Republika Çeke ose ndonjë vend tjetër i BE të vendosë të tërheqë njohjen. Gjërat janë shumë komplekse dhe të komplikuara në këtë drejtim. Edhe sikur Le Pen të bëhej presidente e Francës vitin e ardhshëm, pyetja e madhe është nëse ajo do të insistonte në një vendim për të tërhequr njohjen” – thotë Jovanović.

Pse hesht Uashingtoni?

Uashingtoni zyrtar nën Biden nuk ka treguar shumë interes në Evropë deri më tani dhe Jovanoviç deklaron se ky është ndoshta problemi më i madh sepse Brukseli nuk mund të funksionojë pa mbështetjen e aleatëve transatlantik.

“Për administratën e re në Uashington, për këto 100 ose më shumë ditë, përparësia e brendshme ishte vaksinimi i sa më shumë qytetarëve dhe frenimi i pandemisë së koronavirusit. Në politikën e jashtme, është një shqetësim për rinovimin e partneritetit transatlantik, marrëdhëniet e tensionuara dhe çështjet me Kinën, Rusinë dhe Iranin dhe luftimin e pasojave të ndryshimit të klimës. Për administratën e re amerikane, Ballkani Perëndimor sigurisht do të jetë në fokus sepse është pika e kryqëzimit të ndikimeve të rrezikshme dhe toksike që po shkatërrojnë të gjithë botën perëndimore” – thotë Jovanović.

Një njeri me qëllime të rrezikshme

E ardhmja e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës nuk është më e sigurt, dhe shqiptarët nuk po lëvizin nga pozicioni i kërkimit të njohjes ekskluzive, dhe në atë mënyrë ata gjithashtu marrin mbështetje nga Merkel. Në anën tjetër, Vuçiç thotë se Serbia nuk do të pranohej në BE edhe nëse e njihte Kosovën. E ardhmja e rajonit për sa i përket kompromisit dhe pajtimit duket e zymtë dhe bashkëbiseduesi ynë pretendon se pa ndikimin e Uashingtonit, BE nuk do të jetë në gjendje të bëjë asgjë më shumë.

Duke refuzuar të vazhdojë dialogun, Kurti, se kush e di sa herë, përqeshi dhe poshtëroi administratën e korruptuar dhe të kompromentuar të Brukselit. Një Marksist i verbër, një komunist kokëfortë që sot paraqitet në mënyrë të rreme si një socialdemokrat, Albin Kurti është një njeri me qëllime të rrezikshme që nuk interesohet për paqen, stabilitetin dhe përparimin në këtë pjesë të Evropës. Ai, si Vjosa Osmani, është faktori më i madh përçarës në rajon – Jovanoviç shpreh shqetësim

BE nuk e do Serbinë

Ai deklaron se zgjerimi i BE është pothuajse i pamundur në dhjetë vitet e ardhshme.

E përsëris për herë të shumtë, asgjë nuk duhet të pritet nga administrata e paaftë, inerte, inferiore e Brukselit në lidhje me çështjen e arritjes së një kompromisi midis Beogradit dhe Prishtinës. Evropa nuk po konsideron seriozisht zgjerimin në Ballkanin Perëndimor në dhjetë vitet e ardhshme. Tema është jopopullore dhe opinioni publik në vendet më të rëndësishme të BE-së është kundër zgjerimit. BE me vetëdije dhe qëllimisht e hoqi Ballkanin Perëndimor nga lista e përparësive, dhe një vendim i tillë mundësoi drejtpërdrejt ndikim më të madh në vendet e treta. Angazhimi më i madh i Shteteve të Bashkuara dhe pranimi urgjent i të gjashtë vendeve në BE është i domosdoshëm – deklaron Jovanović dhe konkludon se “vetëm politika e bashkësisë ndërkombëtare, e mbështetur nga Shtetet e Bashkuara, është e suksesshme”- tha ai.

Të fundit

Nis shpërndarja e materialit kryesor zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nis shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor. Në mesin e tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Pranë zyrave qendrore të KQZ-së, nën

Cilat masa kufizuese do zbatohen në zgjedhje?

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në coronavirus apo se e kanë kaluar sëm

Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë

Lajmi nga Oslo se kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, e ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2021, vjen në kohën kur gazetaria e pavarur është duke u përballur me presion në r

Alt: Fjalët ngushëlluese të BE zhgënjejnë më tej Ballkanin

Deputetja e Bundestagut e FDP-së, Renate Alt, anëtare e Komisionit të Jashtëm të Bundestagut dhe raportuese e grupit parlamentar të liberalëve për Europën Lindore e Juglindore në një pronon

Draghi, Scholz apo Macron? Kush do të jetë lideri i ri i Evropës

Angela Merkel e dominoi Evropën. Ajo ishte de fakt një udhëheqëse e kontinentit në njëperiudhë krize. Për 16 vite me radhë Merkel e ka përdorur pragmatizmin e saj të kujdesshëm dhe të qet

Kongresmenë amerikanë letër Bidenit për tensionet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë

Shtatë Kongresmenë të SHBA-së i kanë dërguar një letër Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken për tensionin e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë mbi recipr

Info Tjera