MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/vacc-1.jpg

SHBA premton 80 milionë doza vaksinash për përdorim globalQeveria e SHBA-së ka premtuar të dhurojë 80 milionë vaksina COVID-19 deri në fund të qershorit për të ndihmuar vendet që luftojnë me pandeminë e koronavirusit të ri.

Dhurimi do të përfshijë 60 milionë doza të vaksinës AstraZeneca, i njoftuara më herët dhe 20 milionë doza shtesë të vaksinave të tjera të autorizuara nga SHBA, Pfizer, Moderna dhe Johnson & Johnson, pasi të ketë marrë mjaftueshëm dorëzime të vaksinave për të mbrojtur të gjithë shtetasit e saj.

Ky dhurim përfaqëson 13 % të vaksinave të prodhuara nga SHBA deri në fund të qershorit dhe është pesë herë më shumë sesa ajo që Rusia dhe Kina së bashku kanë dhuruar për përdorim global (15 milion doza).

“SHBA do të vazhdojë të dhurojë nga furnizimi i tepërt i vaksinave, ndërsa ato dorëzohen në qeveri”, tha presidenti amerikan Joe Biden.

“Ashtu sikurse në Luftën e Dytë Botërore, Amerika ishte arsenali i demokracisë, në këtë betejë kundër pandemisë COVID-19, kombi ynë do të jetë arsenali i vaksinave”, shtoi ai.

Biden u zotua se Uashingtoni do të punojë me COVAX dhe partnerë të tjerë për të siguruar që vaksinat të dorëzohen në një mënyrë që është e drejtë dhe që ndjek shkencën dhe të dhënat e shëndetit publik .

Të fundit

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

1 mijë e 822 raste aktive me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 107,447 raste nga 614,090 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2,243 raste të vdekjes. Num

Përfundon epoka 12 vjeçare e Netanyahut

Partitë e opozitës izraelite kanë arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re që do t’i jepte fund mandatit 12-vjeçar të Benjamin Netanyahu si kryeministër. Yair Lapid, udh

Info Tjera