MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/vacc-1.jpg

SHBA premton 80 milionë doza vaksinash për përdorim globalQeveria e SHBA-së ka premtuar të dhurojë 80 milionë vaksina COVID-19 deri në fund të qershorit për të ndihmuar vendet që luftojnë me pandeminë e koronavirusit të ri.

Dhurimi do të përfshijë 60 milionë doza të vaksinës AstraZeneca, i njoftuara më herët dhe 20 milionë doza shtesë të vaksinave të tjera të autorizuara nga SHBA, Pfizer, Moderna dhe Johnson & Johnson, pasi të ketë marrë mjaftueshëm dorëzime të vaksinave për të mbrojtur të gjithë shtetasit e saj.

Ky dhurim përfaqëson 13 % të vaksinave të prodhuara nga SHBA deri në fund të qershorit dhe është pesë herë më shumë sesa ajo që Rusia dhe Kina së bashku kanë dhuruar për përdorim global (15 milion doza).

“SHBA do të vazhdojë të dhurojë nga furnizimi i tepërt i vaksinave, ndërsa ato dorëzohen në qeveri”, tha presidenti amerikan Joe Biden.

“Ashtu sikurse në Luftën e Dytë Botërore, Amerika ishte arsenali i demokracisë, në këtë betejë kundër pandemisë COVID-19, kombi ynë do të jetë arsenali i vaksinave”, shtoi ai.

Biden u zotua se Uashingtoni do të punojë me COVAX dhe partnerë të tjerë për të siguruar që vaksinat të dorëzohen në një mënyrë që është e drejtë dhe që ndjek shkencën dhe të dhënat e shëndetit publik .

Të fundit

Nis shpërndarja e materialit kryesor zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nis shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor. Në mesin e tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Pranë zyrave qendrore të KQZ-së, nën

Cilat masa kufizuese do zbatohen në zgjedhje?

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në coronavirus apo se e kanë kaluar sëm

Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë

Lajmi nga Oslo se kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, e ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2021, vjen në kohën kur gazetaria e pavarur është duke u përballur me presion në r

Alt: Fjalët ngushëlluese të BE zhgënjejnë më tej Ballkanin

Deputetja e Bundestagut e FDP-së, Renate Alt, anëtare e Komisionit të Jashtëm të Bundestagut dhe raportuese e grupit parlamentar të liberalëve për Europën Lindore e Juglindore në një pronon

Draghi, Scholz apo Macron? Kush do të jetë lideri i ri i Evropës

Angela Merkel e dominoi Evropën. Ajo ishte de fakt një udhëheqëse e kontinentit në njëperiudhë krize. Për 16 vite me radhë Merkel e ka përdorur pragmatizmin e saj të kujdesshëm dhe të qet

Kongresmenë amerikanë letër Bidenit për tensionet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë

Shtatë Kongresmenë të SHBA-së i kanë dërguar një letër Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken për tensionin e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë mbi recipr

Info Tjera