MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/Coronavirus_vaccine.jpg

Shefi i AstraZenecas: Besojmë se vaksina jonë është efektive edhe ndaj variantit të ri të COVID-19Kreu i kompanisë që qëndron prapa vaksinës së Oksfordit kundër coronavirusit, ka thënë se studiuesit besojnë që vaksina do të jetë efektive kundër variantit të ri që u zbulua në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas The Guardian, shefi ekzekutiv i AstraZeneca, Pascal Soirot tha se duheshin më shumë teste për t’u kryer për t’u siguruar për sa i përket kësaj çështjeje, mirëpo, përshëndeti zbulimin e asaj që ai e quajti “formulë fituese” për të përmirësuar efikasitetin e vaksinës

Deri më tani, ne mendojmë se vaksina duhet të mbetet efektive.

Por nuk mund të jemi të sigurt, kështu që do ta testojmë atë”, u shpreh Soirot.

Varianti i ri i coronavirusit u zbulua për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, ky lloj i ri i virusit është identifikuar edhe në disa vende të tjera të botës.

Ekspertët vlerësojnë se lloji i ri është më i transmetueshëm por jo edhe më i rrezikshëm.

Të fundit

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

1 mijë e 822 raste aktive me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 107,447 raste nga 614,090 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2,243 raste të vdekjes. Num

Përfundon epoka 12 vjeçare e Netanyahut

Partitë e opozitës izraelite kanë arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re që do t’i jepte fund mandatit 12-vjeçar të Benjamin Netanyahu si kryeministër. Yair Lapid, udh

Info Tjera