MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/soreca.jpg

Soreca: Gjykata Kushtetuese duhet të vihet në funksion sa më shpejtAmbasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca ka reaguar nëpërmjet një statusi në profilin e tij zyrtar në “twitter” në lidhje me emërimet në Gjykatën Kushtetuese.

Sipas  Sorecas, Gjykata Kushtetuese duhet të plotësohet sa më shpejt të jetë e mundur që ajo të fillojë punë sa më shpejt, pasi është edhe një nga kushtet e kërkuara nga BE-ja përpara se të mbahet Konferenca e parë Ndërqeveritare.

Ambasadori i BE-së thekson se opinion i Komisionit të Venecias ia ofron të gjitha udhëzimet e nevojshme autoriteteve shqiptare për të plotesuar edhe vendet boshe.

Në fund Soreca shprehet se BE-ja vazhdon t’i  qëndrojë afër Shqipërisë.

Statusi i plotë i Soreca-s:

“Është e rëndësishme që të finalizohen emërimet në Gjykatën Kushtetuese. Bashkimi Europian vazhdon të inkurajojë autoritetet shqiptare që të veprojnë pa ndalesë, me synimin për të rivendosur plotësisht në punë Gjykatën.

Ky është një nga kushtet e kërkuara nga Këshilli i Europës në 25 mars 2020 që duhet të plotësohet përpara se të mbahet Konferenca e parë Ndërqeveritare.

Opinioni i Komisionit të Venecias i ofron të gjitha udhëzimet e nevojshme për të autoritetet shqiptare që të plotësojnë emërimet e papërfunduara. BE vazhdon t’i qëndrojë nga afër Shqipërisë”

Të fundit

3 të vdekur në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 525 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i

Paralajmërimi i frikshëm i OBSH: Mund të kemi 2 milionë viktima nga COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar nga një rritje masive e numrit të viktimave nga pandemia e Coronës. Në SHBA numri i të infektuarve me Corona kaloi ndërkohë në një mil

Veteranët paralajmërojnë protesta

Për më shumë se tetë orë, dje është mbajtur e rrethuar ndërtesa e OVL-UÇK-së. Policia e EULEX-it, ka arrestuar figurat kryesore të kësaj organizate, ndërsa ka konfiskuar CD e materiale tj

Mbi 32 mln të infektuar në të gjithë botën

Shifra e të infektuarve me Covid-19 në gjithë botën ka shkuar në 32,773,811 të infektuar. Ndërkohë, kanë ndërruar jetën 993,649 njerëz dhe janë shëruar 24,179,850 të tjerë. Shtetet e B

Seanca e parë ndaj Salih Mustafës caktohet për 28 shtator

Të hënën në orën 15:00, në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Salih Mustafës. Kështu thuhet në një njoftim të Gjy

Shtyhet takimi

Takimi mes Kosovës dhe Serbisë që ishte planifikuar të zhvillohej në Bruksel ditën e hënë, është shtyrë. Kjo shtyrje mësohet se ka ardhur për shkak të situatës së krijuar nga koronavir

Info Tjera