MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/shkupi-e1599762530236.jpg

Studentët maqedonas përfitojnë 900 euro, kurse studentët shqiptarë zero!Kuvendi dje ka sjellur ligjin për standardin studentorë e që për shkak të pandemisë shteti ka vendosur që të subvencionojë studentët për akomodim privat me nga 100 euro çdo muaj në nëntë muajt e ardhshëm.

Deputetët e Koalicionit Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa kanë propozuar dy amandamente me të cilët do tu mundësohej edhe studentëve të USHT-së që të përfitojnë nga ndihma e shtetit.

Sipas tyre, në komisionin për arsim amamdamentet e tyre janë hedhur poshtë nga shumica por ajo që është më skandaloze është fakti se dje në seancë plenare kur u votua me Badenter, deputetët e BDI dhe Besës votuan pro-propozim ligjit dhe kjo mundësoi që ligji të kalojë edhe filtrin e fundit e që në përmbajtje është diakriminues ndaj studentëve shqiptarë.

Kusht për të aplikuar për përfitimin e mjeteve janë studentët që shfrytëzojnë akomodim në konvikte studentore por një të drejtë të këtillë nuk do ta kenë studentët e USHT-së përshkak se USHT nuk ka konviktë.

Deputetët e Aleancës Ilire Dauti dhe Halil Snopçe si propozues të amandamenteve në fjalimet e tyre në senacën e Kuvendit gjatë diskutimit thanë se po bëhet një diskrimin i pa parë ndaj studentëve shqiptarë duke i lënë ata jasht mundësisë për të përfituar nga kjo ndihmë nga ana e shtetit.

Të fundit

Biden vazhdon të prij në sondazhe

15 ditë para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, demokrati Joe Biden vazhdon të kryesojë në sondazhet kombëtare ndaj presidentit republikan Donald Trump, ndërsa miliona amerikanë

Qeveria nis zbatimin e marrëveshjeve të Uashingtonit

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka thënë sot se Qeveria e Kosovës është duke i bërë hapat e nevojshëm për zbatimin e marrëveshjes së Washingtonit. Në një njoftim në FCB, Hoti ka njo

118 raste të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 828 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i

Zemaj shpalos detaje për shtrëngim të masave në dy faza ditore

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka paralajmëruar shtrëngim të masave pas rritjes së numrit të rasteve me Covid-19. Ai tha se këto masa do të jenë në dy faza ditore duke përfshirë e

Basha: Ahtisari ishte kompromisi që ka bërë Kosova

Gjatë javës që lamë pas, emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak ka bërë një deklaratë nga Beogradi që ka ngritur reagime të shumta në vend. Lajçak ka thënë se Ko

Kryeministrja që me thjeshtësinë e saj ka fituar simpatinë e botës

Shumë në botë e kanë zili Zelandën e Re që kanë Jacinda Ardern si kryeministre dhe dëshirojnë një person të tillë në krye të vendit të tyre. Ardern doli në skenën globale në vitin 20

Info Tjera