MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/laborator.jpg

Testi më i shpejtë për COVID-19 zbulohet në ItaliShkencëtarët në Itali kanë realizuar një test shumë të shpejtë për COVID-19.

Ai quhet “Daily Tampon” dhe është në gjendje që në vetëm 3 minuta të përcaktojë nëse një person është infektuar ose jo me koronavirus.

Ky test përdor për ekzaminim pështymën e pacientëve.

Testi ka marrë miratimin e Ministrisë së Shëndetësisë dhe tani, për këtë arsye, prodhimi mund të fillojë.

Tamponi ditor u krijua nga një kompani me bazë në nga Merate (Lecco) në bashkëpunim me Universitetin e Sannios.”Daily Tampon” funksion tamam si një test shtatzënie shkruan Tg.com24.

Fillimisht merren kampionë të pështymës dhe vendosen në tampon, falë përdorimit të tre reagentëve mundësohet dhe rezultati.

Nëse jeni pozitivë shfaqen dy vija, dhe për negativ vetëm një vijë.

Të fundit

Pse u shua task-forca kundër korrupsionit, sipas shoqërisë civile

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur të hënën mbrëma, ka votuar për të shuar Departamentin Special Antikorrupsion, i cili funksiononte në kuadër të Prokurorisë Speciale. Për shuarjen

Një i vdekur dhe 130 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 818 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i

Hoti i përgjigjet Lajçakut: Nuk do të preket karakteri unitar i Kosovës

Kryeministri Avdullah Hoti i është përgjigjur emisarit special për dialog, Mirosllav Lajçak, ku tha se Kosova edhe Serbia duhet të bëjnë ndryshime Kushtetuese për të vënën në funksion Aso

Shqipëria dhe Greqia i drejtohen Hagës për çështjen e detit

Greqia dhe Shqipëria bien dakord. Çështja e detit do të zgjidhet nga një palë e tretë, që do jetë Gjykata Ndërkombëtare. Ministri i Jashtëm grek Nikods Dendias ishte sot në Tiranë në ku

Caktohet data e zgjedhjeve për dy komunat pa kryetar

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka shpallur datën e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Kryetar në Komunën e Podujevës dhe për Kryetar në Komunën e Mitrovicës së Veriut

4 shtete hyjnë në listën që u kërkohet testi PCR për të hyrë në Kosovë

Italia, Kroacia, Polonia dhe Lihtenshtajni, i janë bashkuar listës së vendeve, shtetasit e të cilave nuk mund të hyjnë në Kosovë pa e poseduar një test PCR-Negativ. Deri tash, pjesë e kësaj

Info Tjera