MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/Biontech-780x470-1.jpg

Themeluesi i BioNTech optimist: Pandemia do të jetë nën kontroll deri në fund të verësThemeluesi i BioNTech kompania gjermane e bioteknologjisë që së bashku me industrinë farmaceutike amerikane Pfizer zhvilluan një nga vaksinat e para për koronavirusin e ri përdorimi i të cilit është aprovuar, është optimist se pandemia do të jetë nën kontroll në pjesën më të madhe të Evropës deri në fund të verës.

Në Gjermani, pronarët e dyqaneve dhe bizneseve të mbyllura, si dhe pushuesit e ardhshëm, presin me padurim heqjen e kufizimeve.

Incidentet e dhunshme shpërthyen në qytetin e Kassel në një demonstratë të 20,000 qytetarëve kundër masave kufizuese dje të shtunën.

Qeveritë në shumë vende anëtare të BE janë kritikuar ashpër për ritmin e ngadaltë të fushatës së imunizimit që nga fillimi i saj, pasi problemet e furnizimit kanë lënë Izraelin, Britaninë dhe Shtetet e Bashkuara shumë prapa.

Sidoqoftë, themeluesi i BioNTech, Ugur Sahin, është optimist se problemet do të provohen përkohësisht, ndërsa ai thekson se është e mundur që 70% e gjermanëve të jenë vaksinuar deri në fund të shtatorit. Sapo të tejkalohet ky kufi, koronavirusi i ri do të shkaktojë vetëm disa probleme, siguron ai.

“Në shumë vende evropiane dhe në SHBA ndoshta nuk do të kemi nevojë për bllokime në fund të verës”, i tha Sahin Welt am Sonntag.

Do të ketë shpërthime, por do të jetë vetëm zhurmë në sfond. Do të ketë mutacione, por ato nuk do të na trembin”, thotë ai.

Gati 9% e gjermanëve kishin marrë të paktën një dozë të vaksinës deri të shtunën.

Në Britani, përqindja e të rriturve që kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës ka kaluar 50%.

Të fundit

Nis shpërndarja e materialit kryesor zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nis shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor. Në mesin e tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Pranë zyrave qendrore të KQZ-së, nën

Cilat masa kufizuese do zbatohen në zgjedhje?

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në coronavirus apo se e kanë kaluar sëm

Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë

Lajmi nga Oslo se kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, e ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2021, vjen në kohën kur gazetaria e pavarur është duke u përballur me presion në r

Alt: Fjalët ngushëlluese të BE zhgënjejnë më tej Ballkanin

Deputetja e Bundestagut e FDP-së, Renate Alt, anëtare e Komisionit të Jashtëm të Bundestagut dhe raportuese e grupit parlamentar të liberalëve për Europën Lindore e Juglindore në një pronon

Draghi, Scholz apo Macron? Kush do të jetë lideri i ri i Evropës

Angela Merkel e dominoi Evropën. Ajo ishte de fakt një udhëheqëse e kontinentit në njëperiudhë krize. Për 16 vite me radhë Merkel e ka përdorur pragmatizmin e saj të kujdesshëm dhe të qet

Kongresmenë amerikanë letër Bidenit për tensionet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë

Shtatë Kongresmenë të SHBA-së i kanë dërguar një letër Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken për tensionin e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë mbi recipr

Info Tjera