MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/Biontech-780x470-1.jpg

Themeluesi i BioNTech optimist: Pandemia do të jetë nën kontroll deri në fund të verësThemeluesi i BioNTech kompania gjermane e bioteknologjisë që së bashku me industrinë farmaceutike amerikane Pfizer zhvilluan një nga vaksinat e para për koronavirusin e ri përdorimi i të cilit është aprovuar, është optimist se pandemia do të jetë nën kontroll në pjesën më të madhe të Evropës deri në fund të verës.

Në Gjermani, pronarët e dyqaneve dhe bizneseve të mbyllura, si dhe pushuesit e ardhshëm, presin me padurim heqjen e kufizimeve.

Incidentet e dhunshme shpërthyen në qytetin e Kassel në një demonstratë të 20,000 qytetarëve kundër masave kufizuese dje të shtunën.

Qeveritë në shumë vende anëtare të BE janë kritikuar ashpër për ritmin e ngadaltë të fushatës së imunizimit që nga fillimi i saj, pasi problemet e furnizimit kanë lënë Izraelin, Britaninë dhe Shtetet e Bashkuara shumë prapa.

Sidoqoftë, themeluesi i BioNTech, Ugur Sahin, është optimist se problemet do të provohen përkohësisht, ndërsa ai thekson se është e mundur që 70% e gjermanëve të jenë vaksinuar deri në fund të shtatorit. Sapo të tejkalohet ky kufi, koronavirusi i ri do të shkaktojë vetëm disa probleme, siguron ai.

“Në shumë vende evropiane dhe në SHBA ndoshta nuk do të kemi nevojë për bllokime në fund të verës”, i tha Sahin Welt am Sonntag.

Do të ketë shpërthime, por do të jetë vetëm zhurmë në sfond. Do të ketë mutacione, por ato nuk do të na trembin”, thotë ai.

Gati 9% e gjermanëve kishin marrë të paktën një dozë të vaksinës deri të shtunën.

Në Britani, përqindja e të rriturve që kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës ka kaluar 50%.

Të fundit

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

1 mijë e 822 raste aktive me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 107,447 raste nga 614,090 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2,243 raste të vdekjes. Num

Përfundon epoka 12 vjeçare e Netanyahut

Partitë e opozitës izraelite kanë arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re që do t’i jepte fund mandatit 12-vjeçar të Benjamin Netanyahu si kryeministër. Yair Lapid, udh

Info Tjera