MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/trump-1.jpg

Trump rrezikon të shkarkohet para dorëzimit të detyrësSituata politike në SHBA vijon të mbetet e tensionuar, ndërkohë që kanë mbetur vetëm 10 ditë nga fundi i presidencës së Donald Trump.

CNN raporton së fundmi se nënpresidenti i SHBA-së Mike Pence nuk përjashton mundësinë për të përdorur amendamentin e 25-të.

Kjo raportohet nga CNN që citon një burim të afërt, sipas të cilit do të donte ta ruante atë opsion në rast se presidenti Donald Trump bëhet më i paqëndrueshëm.

Burimi tha se ekziston një shqetësim brenda ekipit të Pence për të përdorur amendamentin e 25-të apo edhe për një proces fajësimi, pasi Trump mund të ndërmarrë një lloj veprimi të nxituar duke e vendosur kombin në rrezik.

Që nga e shtuna në mbrëmje, Trump dhe Pence ende nuk kanë folur që nga dhuna e së mërkurës në Kapitol të SHBA-së, që la pesë njerëz të vdekur, duke përfshirë një oficer të Policisë së Kapitolit, tha një burim tjetër për CNN.

Presidenti gjithashtu nuk ka bërë ndonjë koment publik për të denoncuar kërcënimet me vdekje që janë postuar në mediat sociale që synojnë Pence.

Dy burime të njohura me këtë çështje thonë se Trump është i zemëruar me Pence dhe Pence është i zhgënjyer dhe i trishtuar nga Trump.

Amendamenti i 25-të lejon nënkryetarin të bëhet president i përkohshëm kur një president nuk është në gjendje të vazhdojë detyrat e tij, nëse për shembull, ai ose ajo bëhet i paaftë për shkak të një sëmundje fizike ose mendore.

Pjesa e ndryshimit që diskutohet është seksioni katër, i cili lejon nënkryetarin dhe shumicën e kabinetit të deklarojnë Presidentin Trump të paaftë për të kryer detyrat e tij.

Të fundit

SHBA: Mbështesim dialogun e udhëhequr nga BE

Zëvendës ndihmëssekretari amerikan i Shtetit, Matt Palmer, ka deklaruar sot gjatë ditës se Shtetet e Bashkuara të Amerikën e mbështesin plotësisht procesin e dialogut Kosovë-Serbi të udhëh

Parlamenti Evropian: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka miratuar raportin për Kosovën të përgatitur nga Viola Von Cramon-Taubadel, de

DASH-i për shqetësimet e personelit diplomatik në Kosovë dhe në botë nga COVID-19

Departamenti amerikan i Shtetit i tha Zërit të Amerikës se deri tani ka siguruar vetëm 23 për qind të dozave të kërkuara të vaksinës kundër COVID-19 për diplomatët amerikanë. Ambasadori

Çka po ndodh me votat e diasporës?

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka refuzuar deri më tani 11,840 zarfe me fletëvotime nga diaspora të cilat kanë ardhur me postë. Sipas arsyeve që ka dhënë ky institucion dy kategoritë më të

Zbulohet një tjetër mutacion i Covid-19

Dy studime që do të publikohen së shpejti në SHBA ngrenë shqetësime në lidhje me shfaqjen e një variant të ri të koronavirusit që shkencëtarët po e mbajnë nën vëzhgim në Kaliforni. At

Nisin hetimet për zgjedhjet e 14 shkurtit

Prokuroria Speciale e Kosovës dhe prokuroritë themelore janë duke i ndërmarrë të gjitha veprimet hetimore për të gjitha rastet që kanë të bëjnë me procesin zgjedhor të 14 shkurtit, ka b

Info Tjera