MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/be-lideret-746x450-1.jpg

Udhëheqësit e BE-së dhe NATO-s diskutojnë prioritetet e sigurisë për EvropënSekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, mori pjesë të premten në një samit të Bashkimit Evropian për të diskutuar përparësitë e sigurisë dhe mbrojtjes për aleancën.

Zoti Stoltenberg iu bashkua Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, dhe Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, në selinë e BE-së në Bruksel ku ata iu drejtuan liderëve të tjerë të BE-së nëpërmjet një videokonference.

Përpara takimit, në një konferencë për shtyp me zotin Michel, zoti Stoltenberg tha se trupat e NATO-s po bashkëpunojnë me strukturat civile për të luftuar pandeminë COVID-19, duke ndihmuar në ngritjen e spitaleve ushtarake në terren, transportimin e pacientëve dhe pajisjeve mjekësore, ndër përpjekjet e tjera. Ai tha se fokusi i tyre kryesor është të sigurohen që kriza shëndetësore të mos shndërrohet në krizë sigurie.

Por, tha zoti Stoltenberg, roli kryesor i aleancës është të veprojë si një lidhje midis Amerikës së Veriut dhe Evropës dhe ai mirëpriti mesazhin e fortë nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden në lidhje me angazhimin e tij për të rindërtuar aleancat me Evropën.

Zoti Michel ra dakort, duke thënë se ai është “plotësisht i bindur” se administrata e Presidentit Biden ofron një mundësi unike për të forcuar partneritetin mes NATO-s dhe BE-së.

Në një konferencë për shtyp pas takimit të sigurisë, zonja Von der Leyen tha se bashkëpunimi me NATO-n ishte një përparësi kryesore, por, duke reflektuar pikëpamjet e anëtarëve të tjerë kryesorë të BE-së, tha se blloku, “si një i tërë, ka më shumë detyra për stabilizimin dhe sigurinë, sesa detyrat brenda NATO-s. Dhe për këtë, ne duhet të jemi të përgatitur”.

Vendet anëtare Gjermania dhe Franca kanë bërë presion për “autonomi strategjike” brenda bllokut, veçanërisht pas asaj që ata e quajtën qëndrimin e paqartë të ish-presidentit amerikan, Donald Trump, ndaj aleatëve tradicionalë evropianë të Shteteve të Bashkuara. Ata thanë se besojnë se Evropa duhet të jetë në gjendje të qëndrojë e vetme.

Agjencia franceze e lajmeve raporton për një projekt konkluzionesh nga takimi i së premtes ku tregohet se udhëheqja e unionit do të riafirmojë se “përballë rritjes së paqëndrueshmërisë globale, BE-ja duhet të marrë më shumë përgjegjësi për sigurinë e saj”, por nuk priten njoftime konkrete të reja./VOA

Të fundit

Tayna: Njerëzit po shokohen kur po iu tregoj se jam duke agjëruar

Reperja e njohur, Tayna, ua ka uruar së fundmi të gjithë ndjekësve të saj Muajin e Shenjtë të Ramazanit. Në të njëjtën kohë, ajo duket se është duke agjëruar përgjatë muajit të madh

Gjithçka që duhet të dini para se të merrni vaksinën Pfizer

Mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech kundër koronavirusit pritet të arrijnë në Kosovë deri në fund të qershorit. Programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ka

Emra të rinj, qëndrime të vjetra – Raport për Kosovën në OKB

Takimet informuese të Këshillit të Sigurimit për Kosovën mblidhen në bazë të rezolutës 1244 të vitit 1999. Sipas saj, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, duhet të informojë rregullisht a

Mbi 13 mijë raste aktive me COVID-19

98 mijë e 835 persona janë infektuar me COVID-19 që nga 13 marsi i vitit të kaluar kur edhe u shfaqën dy rastet e para pozitive me këtë virus. Shkak i infektimit me COVID-19 në Kosovë kanë v

Qeveria ndanë 60 milionë euro për blerjen e vaksinave

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar nismën për negocimin e marrëveshjes kornizë së kredisë ndërmjet Kosovës dhe Bankës Zhvillimore të Këshillit të Evropës për financimin

12 të vdekur dhe mbi 1 mijë të shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar

Info Tjera