MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/vaksina-shqiperi-780x439-1.jpg

Vaksinimi kundër COVID-19 shtrihet në zonat rurale të ShqipërisëQendra shëndetësore Kastrat ndodhet në fshatin Aliaj të Malësisë së Madhe dhe është një nga 12 qendrat e ngjashme në këtë bashki malore. Prej disa javësh, tre infermiere po bëjnë vaksinimin e banorëve me vaksinat AstraZeneca dhe Coronavac.

Kryeinfermierja Brunilda Deda thotë se vaksinimi po ecën normalisht dhe se ai është shtrirë deri në fshatrat më të largët të kësaj bashkie.

“Kemi zona malore shumë të thella, ku lëvizja e vaksinave është bërë me termus deri në zonën e Bratoshit dhe aty, infermierët e zonës kanë vazhduar vaksinimin e personave pasi grupi i personave plus 80 dhe plus 70 vjeç e kanë pasur shumë të vështirë për të ardhur në qendrën shëndetësore të Kastritit. Prandaj janë vaksinuar në qendrën shëndetësore të Bratoshit”, tha ajo.

Deda shton se një pjesë e madhe e banorëve paraqesin interesim për t’u vaksinuar me vaksinat kundër COVID-19 dhe se të gjithë të vaksinuarit regjistrohen në sistemin kompjuterik.

Prej disa javësh vaksinimi masiv në Shqipëri është shtrirë edhe në zonat rurale, duke përfshirë të gjithë territorin e vendit.

Kryevaksinatori i Shkodrës, Arben Xhabija thotë se vaksinimi tashmë është shtrirë deri në zonat më të thella malore.

“Vaksinimi bëhet në të gjitha qendrat shëndetësore të Bashkisë së Shkodrës, duke përfshirë edhe zonat e thella malorë dhe të gjitha qendrat shëndetësore që janë në periferi të qytetit të Shkodrës dhe Bashkisë Vau Dejës. Nuk ka asnjë vështirësi, sepse vaksina që ne kemi, Coronavac është një vaksinë që duron në temperaturën dy deri ne tetë gradë dhe është një dozëshe. Vaksinatorët e marrin me termobokse dhe e aplikojnë në zonat e tyre për të gjithë individët që janë të planifikuar për vaksinim”, tha ai.

Deri tani, në Bashkinë e Shkodrës janë vaksinuar më shumë se 25 mijë persona, 8 mijë prej të cilëve kanë marrë edhe dozën e dytë të vaksinës. Xhabija shton se, në të gjithë territorin, ka personel mjekësor të trajnuar për bërjen e vaksinave, çka ka mundësuar edhe vaksinimin deri në fshatrat më të largët.

Vaksinimi masiv në Shqipëri ka nisur me datën 11 janar, fillimisht në qendrat kryesore të vendit, për t’u shtrirë tashmë në të gjithë territorin, sipas një kalendari të kombinuar. Prej fillimit të vaksinimit janë kryer rreth 600 mijë doza të vaksinës, prej të cilave mbi 460 mijë vaksinime për personat mbi 60 vjeç.

Shqipëria i ka dhënë përparësi vaksinimit të personelit shëndetësor, të moshuarve. mësuesve, punonjësve të policisë dhe, se fundmi, edhe stafeve të operatorëve turistikë, duke i paraprirë sezonit turistik veror. /VoA/

Të fundit

Nis shpërndarja e materialit kryesor zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nis shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor. Në mesin e tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Pranë zyrave qendrore të KQZ-së, nën

Cilat masa kufizuese do zbatohen në zgjedhje?

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në coronavirus apo se e kanë kaluar sëm

Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë

Lajmi nga Oslo se kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, e ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2021, vjen në kohën kur gazetaria e pavarur është duke u përballur me presion në r

Alt: Fjalët ngushëlluese të BE zhgënjejnë më tej Ballkanin

Deputetja e Bundestagut e FDP-së, Renate Alt, anëtare e Komisionit të Jashtëm të Bundestagut dhe raportuese e grupit parlamentar të liberalëve për Europën Lindore e Juglindore në një pronon

Draghi, Scholz apo Macron? Kush do të jetë lideri i ri i Evropës

Angela Merkel e dominoi Evropën. Ajo ishte de fakt një udhëheqëse e kontinentit në njëperiudhë krize. Për 16 vite me radhë Merkel e ka përdorur pragmatizmin e saj të kujdesshëm dhe të qet

Kongresmenë amerikanë letër Bidenit për tensionet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë

Shtatë Kongresmenë të SHBA-së i kanë dërguar një letër Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken për tensionin e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë mbi recipr

Info Tjera