MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/arben.jpg

Vitia paralajmëron masa të rejaMinistri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka paralajmëruar se do të ndërmarrin masa të reja anti-COVID. Ai në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, tha se sado që është lajm i mirë arritja e vaksinave masat duhet të respektohen nga të gjithë qytetarët.

Vitia tha se me të marrë detyrën kanë intensifikuar punën për sigurimin e vaksinave të tjera, për çka tha se janë në rrugë të mirë dhe se kanë marrë konfirmime nga kompani të tjera. Ai tha se shpreson që shumë shpejt do të përfundojnë të gjitha procedurat dhe vaksinat të vijnë sa më shpejt.

“Sado që është lajm i mirë që po mbërrin vaksinat masat të cilat janë në fuqi dhe masat të cilat do të ndërmerren në ditët në vazhdim në raport me situatën në terren është shumë e rëndësishme që të respektohen nga të gjithë ne dhe nga qytetarët”, tha ai.

Ai i është përgjigjur edhe deputetit të PDK-së Bekim Haxhiu, sa i përket planit të vaksinimit.

“Plani për vaksinim tani më veç është përpiluar edhe më herët, natyrisht fillon me punëtorët shëndetësor ashtu siç janë informuar edhe qytetarët, kurse do të vazhdojë me personat mbi moshën 80 vjeçare dhe ne i kemi listat e këtyre personave. Janë diku rreth 30 mijë persona mbi moshën 80 vjeçare dhe natyrisht atyre nuk do t’iu kërkohet vetëm në platformë që të aplikojnë në platformën online, mirëpo do të kontaktohen dhe secili person mbi moshën 80 vjeçare sipas planit do ta marrë vaksinën në këtë kontingjent, duke vazhduar sipas këtij plani pastaj me moshat tjera në kontingjentet tjera që do të vijnë në vijim”, tha ai.

Të fundit

Merkel pranoi dozën e parë të vaksinës AstraZeneca

Kancelarja gjermane Angela Merkel pranoi dozën e parë të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit të ri (COVID-19). Lajmin e bëri të ditur zëdhënësi qeveritar Steffen Seibert në Twitter,

OBSH: Po i afrohemi shkallës më të lartë të infeksionit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se rastet e koronavirusit vazhdojnë të rriten globalisht me ritme shqetësuese, ndërsa vuri në dukje se numri i r

14 të vdekur dhe 520 raste të reja me koronavirus

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar

Ja kur kthehen nxënësit në shkolla

Minsitrja e Arsmit, Arbërie Nagavci, ka bërë të ditur se nga e hëna të gjithë nxënësit do të iu rikthehen bankave shkollore. Ajo tha se mësimi do të vazhdojë pa kufizime për pjesëmarrje

Nis vaksinimi antiCOVID-19 për personat nga 75-79 me sëmundje kronike

Komiteti për vaksinim kundër COVID-19 njofton se nga sot për disa ditë me radhë, në Prishtinë dhe në të gjitha komunat, do të fillojë vaksinimi i personave të moshës 75-79 vjeç me sëmun

Zbulimi amerikan: Tërheqja nga Afganistani mund të përbëjë “rrezik të konsiderueshëm”

Zyrtarë të lartë të zbulimit amerikan thanë se plani për të tërhequr trupat nga Afganistani mund t’u japë grupeve terroriste si al-Kaida dhe Shtetit Islamik një mundësi për të rigjeneru

Info Tjera