MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/vucic_1538212051-2978850-840x440-1.jpg

Vuçiq: Që Serbia ta njoh Kosovën dhe të heq dorë nga Presheva e Bujanoci, kjo s’do të ndodhëSipas tij kjo nuk do të thotë që dikush duhet të ketë frikë nga Serbia, pasi siç thotë ai interesi absolut i Serbisë është paqja dhe stabiliteti.

“Paqja nuk mund të bëhet në Ballkanin Perëndimor duke poshtëruar një komb”.

Duke folur për çështjen aktuale me rivendosjen e kufijve në Ballkan sipas letrës së famshme nga Sllovenia dhe për deklaratën që Milorad Dodik dhe Aleksandar Vulin Vuçiq tha se Dodik është inteligjent dhe dëgjon ose zbaton atë që thotë.

“Ata kanë politikën e tyre, unë e respektoj atë dhe ne nuk duhet të mendojmë njësoj për të gjitha çështjet, por unë nuk do të them asgjë kundër tij. Unë nuk jam memec, askush nuk ka pse të flas në emrin tim pasi unë them gjithçka në fytyrë”, tha Vuçiq, transmeton lajmi.net.

Vuçiq tha se ka parë diçka që është publikuar në media sa i përket rivendosjes së kufijve, por që nuk ka asgjë konkrete.

“Unë pash diçka në lidhje me Kosovën. Diçka që Serbia do ta njohë Kosovën dhe se do të heq dorë nga Presheva dhe Bujanoci, por asgjë nga këto nuk është e vërtetë dhe nuk do të ndodhin”, tha ai.

Ai shprehet se ka shumë hipokrizi rreth kësaj historie.

“Mos i shqetësoni serbët. Nuk do të ketë luftë. Por ka një ushtri që duhet të mbrojë vendin nga kushdo që mund të na sulmojë. Të gjithë në rajon po armatosen. Deri dy vjet më parë, Kroacia kishte një ushtri, siç  mund ta dini. Nuk kishte rëndësi atëherë? Ne thjesht po e bëjmë për të mbrojtur vendin tonë, në mënyrë parandaluese. Serbia e madhe është e shkëlqyeshme,e përparuar dhe e fortë ekonomikisht.”, tha ai duke folur për ushtrinë serbe.

Të fundit

Nis shpërndarja e materialit kryesor zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nis shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor. Në mesin e tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Pranë zyrave qendrore të KQZ-së, nën

Cilat masa kufizuese do zbatohen në zgjedhje?

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në coronavirus apo se e kanë kaluar sëm

Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë

Lajmi nga Oslo se kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, e ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2021, vjen në kohën kur gazetaria e pavarur është duke u përballur me presion në r

Alt: Fjalët ngushëlluese të BE zhgënjejnë më tej Ballkanin

Deputetja e Bundestagut e FDP-së, Renate Alt, anëtare e Komisionit të Jashtëm të Bundestagut dhe raportuese e grupit parlamentar të liberalëve për Europën Lindore e Juglindore në një pronon

Draghi, Scholz apo Macron? Kush do të jetë lideri i ri i Evropës

Angela Merkel e dominoi Evropën. Ajo ishte de fakt një udhëheqëse e kontinentit në njëperiudhë krize. Për 16 vite me radhë Merkel e ka përdorur pragmatizmin e saj të kujdesshëm dhe të qet

Kongresmenë amerikanë letër Bidenit për tensionet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë

Shtatë Kongresmenë të SHBA-së i kanë dërguar një letër Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken për tensionin e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë mbi recipr

Info Tjera