MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/covid-19-header-2000x769-1.jpg.2020-03-20-09-55-30-1.jpg

Zbulohet një tjetër mutacion i Covid-19Dy studime që do të publikohen së shpejti në SHBA ngrenë shqetësime në lidhje me shfaqjen e një variant të ri të koronavirusit që shkencëtarët po e mbajnë nën vëzhgim në Kaliforni.

Ata lënë të kuptohet se varianti mund të jetë jo vetëm më ngjitës, por gjithashtu mund të shkaktojë forma më të rënda të sëmundjes.

Studimi është në fazat e tij shumë të hershme, ndërsa shkencëtarët thonë se kërkon ende shumë punë.

Një ekip në Universitetin e Kalifornisë, San Francisco, siç bëjnë me dije mediat e huaja, testoi mostrat e virusit nga vatra të fundit të Covid-19 në të gjithë Kaliforninë dhe zbuloi se ky variant po bëhej më i zakonshëm. Nuk u pa në asnjë mostër nga shtatori, por në fund të janarit u gjet në gjysmën e mostrave.

Ky variant, të cilin ekipi e quan B.1.427 / B.1.429, ka një model të ndryshëm mutacionesh sesa variantet e parë për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, të quajtur B.1.1.7 dhe në Afrikën e Jugut, të quajtur B.1.351.

“Një mutacion specifik, mutacioni L452R, në domenin lidhës të receptorëve të proteinës spike mund të lejojë që virusi të vendoset në mënyrë më efikase në qeliza. Të dhënat tona tregojnë se ky është me gjasë mutacioni kryesor që e bën këtë variant më infektues,” tha për CNN Dr. Charles Chiu, drejtor i asociuar i laboratorit mikrobiologjik klinik në UCSF, i cili drejtoi një nga studimet.

Po ashtu, janë gjetur prova se ky mutacion mund të jetë më i rrezikshëm.

“Në këtë studim, ne vërejtëm rritjen e ashpërsisë së sëmundjes së lidhur me infeksionin B.1.427 / B.1.429, përfshirë rrezikun e rritur të kërkesës së lartë për oksigjen,” shkruhet në draft.

Të fundit

Tayna: Njerëzit po shokohen kur po iu tregoj se jam duke agjëruar

Reperja e njohur, Tayna, ua ka uruar së fundmi të gjithë ndjekësve të saj Muajin e Shenjtë të Ramazanit. Në të njëjtën kohë, ajo duket se është duke agjëruar përgjatë muajit të madh

Gjithçka që duhet të dini para se të merrni vaksinën Pfizer

Mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech kundër koronavirusit pritet të arrijnë në Kosovë deri në fund të qershorit. Programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ka

Emra të rinj, qëndrime të vjetra – Raport për Kosovën në OKB

Takimet informuese të Këshillit të Sigurimit për Kosovën mblidhen në bazë të rezolutës 1244 të vitit 1999. Sipas saj, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, duhet të informojë rregullisht a

Mbi 13 mijë raste aktive me COVID-19

98 mijë e 835 persona janë infektuar me COVID-19 që nga 13 marsi i vitit të kaluar kur edhe u shfaqën dy rastet e para pozitive me këtë virus. Shkak i infektimit me COVID-19 në Kosovë kanë v

Qeveria ndanë 60 milionë euro për blerjen e vaksinave

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar nismën për negocimin e marrëveshjes kornizë së kredisë ndërmjet Kosovës dhe Bankës Zhvillimore të Këshillit të Evropës për financimin

12 të vdekur dhe mbi 1 mijë të shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar

Info Tjera