MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/ldk-3-780x439-1.jpg

Zgjidhet Kryesia e re e LDK-së, Haziri e Quni nënkryetarëLidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka zgjedhur Kryesinë e re.

Anton Quni, Lutfi Haziri, Gazmend Muhaxheri dhe Shqipe Mjekiqi janë zgjedhur nënkryetarë, raporton Ekonomia Online.

Nënkryetarët e deritanishëm Agim Veliu dhe Haki Rugova i kanë humbur pozitat.

Në takimin e Këshillit të Përgjithshëm, i cili ka zgjatur vetëm rreth 30 minuta, janë zgjedhur dhe Kryesia e sekretari i ri.

Imri Ahmeti është zgjedhur sekretar. Kurse në Kryesi janë përfshirë dhe kryetari i Degës së LFK-së në Vushtrri, Xhafer Tahiri, dhe i Degës në Mitrovicë, Safet Kamberi.

Ahmeti në një deklarim për medie ka njoftuar se Kryesia e re do të mbajë takim.

“Këshilli ka miratuar propozimet e kryetarit me shumicë votash. Vetëm  tri vota kanë qenë kundër këtyre propozimeve, një abstenimin, kurse të gjithë tjerët kanë qenë unanime”, ka thënë ai.

Ahmeti ka mohuar se në mbledhje është diskutuar nëse do të kenë votë për Osmanin presidente.

Të fundit

Nis shpërndarja e materialit kryesor zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nis shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor. Në mesin e tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Pranë zyrave qendrore të KQZ-së, nën

Cilat masa kufizuese do zbatohen në zgjedhje?

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në coronavirus apo se e kanë kaluar sëm

Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë

Lajmi nga Oslo se kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, e ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2021, vjen në kohën kur gazetaria e pavarur është duke u përballur me presion në r

Alt: Fjalët ngushëlluese të BE zhgënjejnë më tej Ballkanin

Deputetja e Bundestagut e FDP-së, Renate Alt, anëtare e Komisionit të Jashtëm të Bundestagut dhe raportuese e grupit parlamentar të liberalëve për Europën Lindore e Juglindore në një pronon

Draghi, Scholz apo Macron? Kush do të jetë lideri i ri i Evropës

Angela Merkel e dominoi Evropën. Ajo ishte de fakt një udhëheqëse e kontinentit në njëperiudhë krize. Për 16 vite me radhë Merkel e ka përdorur pragmatizmin e saj të kujdesshëm dhe të qet

Kongresmenë amerikanë letër Bidenit për tensionet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë

Shtatë Kongresmenë të SHBA-së i kanë dërguar një letër Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken për tensionin e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë mbi recipr

Info Tjera