MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/ldk-3-780x439-1.jpg

Zgjidhet Kryesia e re e LDK-së, Haziri e Quni nënkryetarëLidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka zgjedhur Kryesinë e re.

Anton Quni, Lutfi Haziri, Gazmend Muhaxheri dhe Shqipe Mjekiqi janë zgjedhur nënkryetarë, raporton Ekonomia Online.

Nënkryetarët e deritanishëm Agim Veliu dhe Haki Rugova i kanë humbur pozitat.

Në takimin e Këshillit të Përgjithshëm, i cili ka zgjatur vetëm rreth 30 minuta, janë zgjedhur dhe Kryesia e sekretari i ri.

Imri Ahmeti është zgjedhur sekretar. Kurse në Kryesi janë përfshirë dhe kryetari i Degës së LFK-së në Vushtrri, Xhafer Tahiri, dhe i Degës në Mitrovicë, Safet Kamberi.

Ahmeti në një deklarim për medie ka njoftuar se Kryesia e re do të mbajë takim.

“Këshilli ka miratuar propozimet e kryetarit me shumicë votash. Vetëm  tri vota kanë qenë kundër këtyre propozimeve, një abstenimin, kurse të gjithë tjerët kanë qenë unanime”, ka thënë ai.

Ahmeti ka mohuar se në mbledhje është diskutuar nëse do të kenë votë për Osmanin presidente.

Të fundit

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

1 mijë e 822 raste aktive me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 107,447 raste nga 614,090 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2,243 raste të vdekjes. Num

Përfundon epoka 12 vjeçare e Netanyahut

Partitë e opozitës izraelite kanë arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re që do t’i jepte fund mandatit 12-vjeçar të Benjamin Netanyahu si kryeministër. Yair Lapid, udh

Info Tjera