Opinione & Intervista http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/Hisen-Berisha-1.jpg

Thirrje ndërgjegjes!Shkruan: Hisen A Berisha

I fortë në politike është ai politikan apo subjekt politike që në momente kritike për vlerat e shtetit e qytetarëve tejkalon vetveten dhe dalin mbi interesat e ngushta partiake. Shteti pra Kosova është mbi çdo interes tjetër. Në kontekst të kësaj PDK si parti shtet formuese dhe që ka kreditë monumentale në lirinë, vlerat e saje dhe procesin politik, diplomatik dhe vendimtare për krijimin e shtetit, i takon të sakrifikoj nëse duhet të vihet në mbrojtjen e këtyre vlerave.

Sot interes mbi interesa është Kosova të bëhet shtet funksional me ekonomi, arsim, shëndetësi të fortë, drejtësi e barazi për të gjithë dhe qytetarët të ndjehen të sigurtë e të satisfaksionuar për të jetuar, punuar e vepruat për shtet.

Në rrethanat aktuale kur Republika e Kosovës po pengohet në të gjitha format politike dhe jo vetëm, nga jashtë dhe nga brenda me qëllim apo pa vetëdije, që të vihet në binarët e funksionalitetit institucional shtetërorë, mendoj se PDK duhet të shqyrtojë më seriozisht raportet zyrtare, jo zhurmën mediatike dhe ta konsideroj obligim moral e politik mbrojtjen e shtetësisë së Kosovës.https://web.facebook.com/v2.5/plugins/like.php?action=like&app_id=&channel=https%3A%2F%2Fstaticxx.facebook.com%2Fx%2Fconnect%2Fxd_arbiter%2F%3Fversion%3D46%23cb%3Df1ef5be6e027bec%26domain%3Dwww.botasot.info%26origin%3Dhttps%253A%252F%252Fwww.botasot.info%252Ff8580c944e97c%26relation%3Dparent.parent&container_width=248&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fbotasot.net%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=false&show_faces=falseby TaboolaYou May Like+18/ Vapa tërbon njerëzit, çifti filmohet në skena të turpshme në SpilleTmerrohen pushuesit në Vlorë, çifti kapet duke bërë seks në plazhTronditë ish-agjenti i SHIK-ut: Njeriu kryesor i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së me ndihmën e sigurimit sekret serb ka ik nga burgu…Milioneri që vozitë veturën e gruas, Lutfi Hazirit i shtohet pasuria në mënyrë marramendëseMilaim Zeka kërkon burg për këta persona nga Qeveria KurtiVideoja që po bën xhiron e rrjetit/ Gazetarja ishte “live”, por vëmendjen e rrëmben vogëlushi mbrapa sajAta që nuk ta lëpijnë dhe ata që ta lëpijnëGruaja më e mirë që kam pasur në krevat, ja sa herë bënim seks brenda natës, ja kush e thotë nga emrat e mëdhenjKy është dënimi për zviceranen e cila vrau 7 vjeçarin nga Kosova me thikë!51-vjeçari shkon në klub seksi, por shokohet nga ajo që takon aty…

Të fundit

Virologu gjerman rrëzon teoritë konspirative

Virusi nuk është aspak i rrezikshëm! Industria farmaceutike dëshiron të fitojë me pandeminë. Të rinjve nuk u ndodh asgjë! Në demonstratat e Coronës, në biseda apo internet ndesh rregullish

Zgjerimi i kufirit detar s’mund të bëhet pa marrëveshje

Intervistë e Janis Mutsos me Edi Rama, për emisionin Mega Fundjavë Në vitin 2009 u mbyll një marrëveshje e ngjashme me Itali-Greqi për ZEE, çfarë ndodhi? Pas mbylljes së marrëveshjes disa i

Rama: Vendimmarrja varet nga dinamikat e brendshme të BE

Deutsche Welle: Zoti Rama, cili është qëllimi i vizitës suaj në Gjermani? Edi Rama: Jam i ftuar në një forum të rëndësishëm të politik-bërjes në Bavari, me një qëndresë të shkurtër

“Mali i Zi mbetet multi -kulturor, multi-etnik, multi-fetar”

DW: Zoti Krivokapiç, ju mund të bëheni kryeministri i ardhshëm i Malit të Zi. Në vendin tuaj disa gëzojnë, disa janë të shqetësuar. A ka arsye për shqetësimet që ekzistojnë? Zdravko Kri

Kosova dhe Mustafa Kruja, një dyshe e përjetshme

Më poshtë mund ta lexoni një studim që analizon marrëdhëniet e veçanta që personazhi i shumëdiskutuar i historisë shqiptare, Mustafa Kruja, pati me Kosovën dhe përpjekjet e tij të pafund

Lugina e Preshevës, temë tabu dhe e demonizuar për politikanët kosovarë

Shkruan: Shaqir Shaqiri Për shqiptarët e Luginës së Preshevës ishte një shpresë e ringjallur kur Presidenti i Republikës së Kosovës, z. Thaçi zyrtarizmi idenë se Lugina e Preshevës duhet

Info Tjera