Opinione & Intervista http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/Edi-Rama-1280x721-1.jpg

Zgjerimi i kufirit detar s’mund të bëhet pa marrëveshjeIntervistë e Janis Mutsos me Edi Rama, për emisionin Mega Fundjavë

Në vitin 2009 u mbyll një marrëveshje e ngjashme me Itali-Greqi për ZEE, çfarë ndodhi?

Pas mbylljes së marrëveshjes disa individë e grupe sociale ngritën shqetësimin e lartë, duke argumentuar se marrëveshja nuk ishte e saktë. Atë periudhë isha lideri i opozitës dhe morrëm vendimin të çojmë çështjen në Gjykatën e Lartë Kushtetuese, në vend që të transformohej në një debat politik, siç ndodh shpesh në Ballkan kur jepet mundësia për sjellje “patriotike”, duke minuar ndërkohë kuptimin esencial të patriotizmit. Gjykata vendosi se marrëveshja nuk ishte e duhura. Vendimi i Gjykatës ishte se marrëveshja dëmtonte interesat kombëtare të Shqipërisë. Nga ai moment hymë në fazën e mosmarrëveshjeve, më pas të dialogut dhe tani mund të them se jam i surpizuar pozitivisht nga qeveria e re greke, kryeministri Mitsotakis, ministri i Jashtëm Nikos Dendias, që janë padyshim njerëz të mrekullueshëm. Vetëm pak orë pas tragjedisë në Durrës, Mitsotakis më telefonoi e më pyeti “Çfarë mund të bëj për ju dhe vendin tuaj?”
Ekipi shpëtimtar grek ishte një mrekulli, unë i ndoqa gjatë operacioneve, bënë mrekulli, shpëtuan jetë, një djalë i ri në gjendje tepër të vështirë, e përsëri, forcat speciale hynë nën gërmadha me guxim të paparë. Mrekulli të ndjekësh këta njerëz, që flasin një gjuhë të huaj të jenë gati të sakrifikojnë jetën e tyre, sepse mund të kishte ndodhur, mos e dhëntë zoti.

Për ne ishte surprizë përshëndetja e Shqipërisë për marrëveshjen e ZEE Itali-Greqi, përderisa në të kaluarën marrëveshja e ngjashme Shqipëri-Greqi nuk ishte ratifikuar.

Thjesht, kaluam përmes një periudhe tipike absurde ballkanike dhe eksperiencën e zakonshme të patriotizmit fals –fake- që ushqeu zjarrin më të ndezur, menjëherë pas fjalimit të kryeministrit grek në parlament, gjatë diskutimit të marrëveshjes të ZEE e kufirit detar me Italinë e Egjiptin. Në diskutim, Mitsotakis u referua në të drejtën ndërkombëtare të zgjerojë kufijtë me 12 milje. Situata mes nesh është e veçantë sepse asnjë nga dy vendet tona nuk bën dot zgjerimin pa patur një marrëveshje mes tyre.
Brenda pak javëve pres me padurim vizitën e ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias, në Shqipëri të diskutojmë çështjen, e në vijim, shpresoj se do të mirëpres edhe kryeminstrin grek, Mitsotakis në një vizitë zyrtare.
Jam krenar që jam mik i Erdogan. Kurrë nuk bëri përpjekje të më thotë diçka për këtë çështje. Thjesht është një çështje e vitit 2009 që duhet të zgjidhet. Mund ta zgjidhim.

Por cili është qëndrimi i Shqipërisë në çështjet që lindin nga përcaktimi i ZEE Greqi-Turqi?

Greqia dhe Turqia janë mjaft të afta të zgjidhin vetë çështjet e tyre, çdo vend ka qëndrimin e tij, që mesa duket janë kontradiktore, por të dy vendet kanë interesa të mëdha, si dhe gjithë elementet janë tregues të faktit se dy vendet duhet të afrohen, të gjejnë zgjidhjen së bashku e të ndërtojnë të ardhmen sëbashku.

Minoritarët: Ka shumë të dhëna për shkeljen e të drejtave të njeriut, një prej të cilave e drejta e vetëpërcaktimit…

Nuk është e vërtet! Duhet të bëj të qartë se ne po përgatisim tani një kuadër të ri ligjor. Problemet me të cilat përballen minoritarët grekë në Shqipëri janë të njëjta me të shumë shqiptarëve. Ne kemi trashëguar nga e kaluara një situatë kaotike në lidhje me pasuritë e palëvizshme.

Të fundit

Si të shmanget kaosi pas zgjedhjeve në ShBA

Shkruan: Madeleine Albright Shumë shpejt pasi mbërrita në Nju Jork si refugjate në moshën 11-vjeçare, unë u bëra një amerikane krenare dhe mirënjohëse. Më vonë, si diplomate e SHBA-së, u

Fama: Pa koncesione nuk ka marrëveshje finale Kosovë-Serbi

Bashkimi Evropian duhet të shikojë mundësinë që në platformën dialoguese Kosovë-Serbi, ta përcaktojë se marrëveshja finale duhet të përfshijë njohjen e ndërsjellë, sugjeron Grupi Ndër

De Biasi: Unë sërish te Shqipëria? Kurrë mos thuaj kurrë

Gianni de Biasi, aktualisht trajner i Azerbaixhanit (do të luajë në “Elbasan Arena” ndaj Qipros) ishte i ftuari special i gazetarit Glend Tafajit në emisionin dedikuar Nations League. Ish-traj

Kosova të ndërpresë bisedimet pas deklaratave skandaloze të zyrtarëve serb ndaj viktimave të luftës

Shkruan: Msc. Skender Berisha Qeveria Hoti e zhgënjyer me deklaratat e disa zyrtarëve publikë në Serbi. Të ulëta dhe të papranueshme u cilësuan deklaratat e disa zyrtarëve politik të cilët

Eksperti i OBSH: Vaksina për COVID-19 mund të jetë e gatshme në tremujorin e dytë të vitit 2021

Helen Rees, hulumtuese në mjekësi, është optimiste se vaksina kundër coronavirusit do të jetë e disponueshme në tremujorin e dytë të vitit 2021. Rees, e cila bën pjesë në Grupin Këshilli

Bashkimi Evropian tenton ta rikthejë Kosovën në tavolinën Suedeze!

Shkruan: MSc Skender Berisha Shantazhi i Bashkimit Evropian ndaj Kosovës siq duket shkoi huq.Ajo provoi me anën e shantazhit të arrijë një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, duke mos e patur

Info Tjera