Mbrapa

Vitamina C, aleate për një lëkurë rinore

Publikuar: 11.01.2018

Është shumë e rëndësishme që ajo të jetë edhe pjesë e kujdesit të lëkurës përmes kremit, serumit, skrabit apo larësit.

Është një fakt se kjo vitaminë njihet për vetitë e saj anti-plakje, nxitet riparimin e qelizave të dëmtuara dhe redukton ndjeshëm inflacionin e lëkurës.

Ja disa nga përfitimet e saj në lëkurë.

Redukton dekolorimin e lëkurës
Nëse keni lëkurë të ndjeshme që tenton të merrni të kuqe ose të zbardhur, vitamina C mund t’ju ndihmojë ta luftoni atë.

Ajo zvogëlon skuqjen, njollat dhe zbardh tonin e lëkurës duke e bërë atë të njëtrajtshme.

Shpejton proçesin e shërimit
Vitamina C është një mrekulli për lëkurat e prirura drejt akneve, pasi ndihmon në përshpejtimin e procesit të shërimit të tyre.

Gjithashtu dëmtimet e pësuara në lëkurë nga dielli, puçrrat apo reaksionet alergjike shërohen më shpejtë përmes vitaminës C.

Redukton inflamacionin
Vitamina C ka veti anti-inflamatore dhe është e shkëlqyer për qetësimin e lëkurës.

Zgjidhni një serum të pasur me vitaminë C për të reduktuar fryrjet e syve apo lëkurës.

Hidraton
Kjo vitaminë është e mrekullueshme për lëkurën e thatë pasi rrit lagështinë në lëkurë dhe e mban atë të hidratuar.

Stimulon lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim
Vitamina C shkëlqen lëkurën e lodhur, të vrarë dhe i jep asaj shkëlqim duke nxitur prodhimin e kolagjenit.

Kjo ndihmon në largimin e rrudhave dhe nxit një lëkurë të fortë dhe tendosur. 

/MediaPress