Mbrapa

Efektet e jashtëzakonshme të rrushit të thatë në organizëm

Publikuar: 14.02.2018

Rrushi i thatë është një ndër ushqimet më të pasura me vlera ushqimore.

Ai ka një ndikim të jashtëzakonshëm për organizmin e njeriut.

Kjo është arsyeja pse rekomandohet të konsumohet vazhdimisht.

Më poshtë ju njohim më numrin e sëmundjeve që kuron rrushi i thatë dhe efektet e tij në organizëm:

Më poshtë po rendisim dobitë e tij:

Vlerat ushqyese të rrushit të thatë:
Rrushi i thatë mund të jetë i zi ose i verdhë, me ose pa bërthama.

Karakteristikë e tijë është se ai është si rrushi i freskët dhe përmban potasium, fosfor, kalcium, magnezium, bakër, hekur, fibra, karbohidrate, vitamin B, C dhe sheqerna, është i pasur me substanca anti-oksidante, ka një rol të rëndësishëm në kurimin e sëmundjeve të aparatit të fyrmarrjes dhe aparatit tretës.

Dobitë mjekësore të rrushit të thatë:
Ul presionin e lartë të gjakut.

Ul nivelin e kolesterolit në gjak.

Të mbron nga sëmundjet e zemrës.

Është qetësues për kollën, pasi ta kemi zier atë në ujë.

Largon gëlbazën.

Lufton mikrobet dhe viruset.

Antioksidant.

Parandalon formimin e gurëzave në dhëmbë.

Largon nga trupi helmet.

Pakëson gjakderdhjen gjatë periodave.

Forcon shpretkën, mëlçinë dhe stomakun.

Forcon kujtesën.

Të mbron nga kanceri i zorrës së trashë.

Të mbron sytë nga sëmundjet.

Lufton dobësimin e kockave.

Është kundër infeksioneve.

Është qetësues.

Të pastron gjakun.

Pastron dhe qartëson zërin.

Sëmundjet që shëron rrushi i thatë:
Kapsllëkun
Majasëllin.
Prishjen e dhëmbëve.
Infeksionin e bajameve.
Reumatizmën dhe infeksionin e kyçeve.
Sëmundjet e mëlçisë dhe tëmthit.
Kequshqyerja dhe nënpesha.
Infeksionet në fyt.
Sëmundjet e mushkrive dhe kraharorit.
Sëmundjet e veshkave, fshikëzës dhe gurëve në kanalin urinar.
Urinimin me vështirësi.
Malarjen.
Sëmundjen e Cermës.
Migrenën.
Verdhëzën.
Leuçeminë.
Sëmundjet e stomakut.
Aciditetet e stomakut.
Pezmatimin e zorrëve.
Kruarjet në lëkurë.
Linë.
Favus në kokë(sëmundje që godet lëkurën e kokës)

 

/MediaPress