Showbiz http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/beyonce.jpg

Beyonce bën histori në GrammyBeyonce ka vendosur një rekord të ri në Grammy Awards me fitoren e saj të 28-të.

Ylli i muzikës është tashmë femra më e shpërblyer në historinë e Grammy-t, duke kaluar këngëtaren Alison Krasuss.

“Jam shumë e nderuar dhe e ngazëllyer,” tha ajo ndërsa pranoi trofeun e saj për performancën më të mirë të R&B.

Taylor Swift gjithashtu bëri histori gjatë ceremonisë e çmimeve, duke u bërë artistja e parë femër që ka fituar albumin e vitit tre herë.

Vetëm tre artistë të tjerë kanë fituar çmimin albumi i vitit tri herë: Frank Sinatra, Paul Simon dhe Stevie Wonder.

Beyonce tani është barazuar me 28 çmime Grammy të super-producentit Quincy Jones.

Grammys 2021: Beyonce, Jay-Z Match at Awards Show: Pics

Vetëm dirigjenti klasik Sir Georg Solti ka më shumë, 31 çmime.

Beyonce gjithashtu ishte pjesë e një momenti tjetër historik, kur Megan The Stallion u bë artistja e parë femër që fitoi çmimin e këngës më të mirë rap.

Black Parade nuk ishte kënga e vetme fituese e çmimeve që pasqyroi lëvizjen Black Lives Matter: Këngëtari R&B HER fitoi këngën e vitit për ” Can’t Breathe”, e cila citon fjalët e fundit të George Floyd.

Duke fituar çmimin HER tha se ajo kurrë nuk e kishte imagjinuar që frika dhe dhimbja do të ktheheshin në ndikim.

“Kjo është arsyeja që unë shkruaj muzikë dhe jam shumë mirënjohëse,” tha ajo.

Këngëtarja, emri i vërtetës i së cilës është është Gabriella Wilson, u shoqërua nga bashkë-shkrimtarja e saj Tiara Thomas dhe ajo kujtoi se si ato kishin shkruar “Unë nuk mund të marr frymë “mbi FaceTime” verën e kaluar.

“Këtë këngë e kam regjistruar vetë në dhomën time të gjumit në shtëpinë e mamit tim,” tha ajo. “Dhe unë dua të falënderoj babanë tim, ai qau kur unë shkrova këngën dhe unë e luajta atë. Ai ishte personi i parë për të cilin kam luajtur.”

Të fundit

Pse po rikthehen në Britani Princi Harry dhe Meghan Markle

Princi Harry dhe Meghan Markle mund të kthehen në Mbretërinë e Bashkuar për një festë në nder të Princeshës Diana. Duka dhe Dukesha e Sussex-it thuhet se do të bashkohen me familjen mbretë

Nga pjesë e Për’Puthen në moderatore

Një nga personazhet më të komentuar në “Për’Puthen”, Shqipe Hysenajn tashmë do ta shihni çdo të shtunë në rolin e moderatores në emisionin “N’Shtëpi t’Re”. E ftuar në emisio

Pas Eurovisionit, Anxhela surprizon me “baladën e verës”

Anxhela Peristeri nuk di të ndalet dhe nëse po mendonit se pas super suksesit në “Eurovision” artistja do bënte pak pushim, na lejoni t’ju informojmë për të kundërtën. Anxhela është s

Enca bombardon internetin

Ajo është njëra prej artisteve shqiptare që merr vëmendje të madhe sa herë që poston në rrjete sociale. Fjala është për këngëtaren nga Shqipëria, Enca Haxhia, e cila publikon imazhe e v

Konkurrenti i preferuar i Bora Zemanit në “Për’puthen”

Sezoni i dytë i emisionit “Për’puthen” ka përmbyllur rrugëtimin e tij të gjatë, pas një transmetimi çdo ditë, për 8 muaj me radhë. Moderatorja Bora Zemani ka folur disa herë për afr

Tayna dhe Azet në mesnatë sjellin këngën e re

Tayna dhe Azet kanë bashkuar forcat për një projekt të ri muzikor. Dyshja, të cilët pëlqehen mjaft shumë për zhanrin e tyre, sonte në mesnatë sjellin këngën e re. Këtë e ka bërë të d

Info Tjera