Showbiz http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/dua.jpg

Dua Lipa flet për Kosovën, karrierën dhe suksesin e “Future Nostalgia”E quajtur “mbretëresha e diskos gjatë karantinës”, këngëtarja Dua Lipa u bë një nga artistet më të transmetuara të vitit 2020 kur lëshoi ​​albumin e saj të dytë, “Future Nostalgia”, atëherë kur pandemia e koronavirusit solli botën në një mbyllje totale, shkruan CBS News, transmeton lajmi.net.

“Ishte padyshim një moment kur po mendoja për të, nëse ishte vendimi i duhur për ta nxjerrë këtë album. Por kur po bëja këtë album, ai me të vërtetë shërbeu si një formë arratisjeje,” tha Lipa për ” CBS This Morning ” me nikoqire Gayle King.

“Unë duhej të shkoja me instiktin tim të brendshëm që shpresojmë se do të shërbejë si pak dritë në errësirë ​​dhe do t’i mbajë njerëzit të vallëzojnë në shtëpi. Dhe ndoshta kjo është saktësisht koha e përkryer për ta lansuar”, shtoi ajo.

Koha nuk mund të ketë qenë më e mirë, muzika e saj mbajti njerëzit në të gjithë botën duke vallëzuar gjatë bllokimit. Por optimizmi i “Future Nostalgia” sinjalizoi një zhvendosje në perspektivën e Lipës si kantautore, veçanërisht në krahasim me hitet nga albumi i saj i parë.

Kënga e saj “New Rules” e futi atë në Billboard Hot 100 dhe u bë një himn për këdo që po kalonte probleme në marrëdhënie.

“Unë e dua atë këngë, sepse është kaq e vërtetë. A jeni duke folur nga përvoja personale?”, pyeti King.

“E dini, unë do të doja të mendoja se unë jam padyshim në një vend shumë më të lumtur. U ndjeva si edhe me albumin tim të parë, sepse isha duke kaluar nëpër shumë pengesa personale në jetën time private, sa më ndihmoi muzika dhe ndjeva sikur isha mbërthyer pak, ishte ideja që unë duhej të isha e trishtuar në mënyrë që të bëja muzikë”, tha Lipa.

“Dhe kështu kur fillova të bëj” Future Nostalgia “, unë jam si” Nuk ka asnjë arsye që unë të bëj këngë të trishtuara “. Po kaloj kohën më të mirë. Jeta është e mrekullueshme”, tha ajo.

Lipa tha se dëshironte të tregonte optimizëm, eksitim, argëtim dhe lumturi. Ajo mendon se muzika pop i bën të tjerët të lumtur.

Për Lipën, rruga e saj drejt famës filloi siç bëjnë shumica e karrierës së këngëtarëve të tjerë, duke kënduar në dhomën e ndenjes së prindit të saj.

“Unë pothuajse kurrë nuk e kam njohur veten pa kënduar. Kur jam duke shkruar dhe kur jam duke kënduar, ndihem sikur kështu marr versionin më të mirë të vetes ose ndjenjave ose emocioneve të mia,” tha Dua.

Ndërsa, shumë këngëtarë përdorin emra skenik, Lipa nuk e mban dhe e mban emrin që ka pasur tërë jetën. Ajo tha se ka mësuar të vlerësojë emrin e saj dhe si i nderon rrënjët e saj.

“‘Dua’ do të thotë dashuri në gjuhën shqipe. Është vërtet interesante që unë kam emrin tim të vërtetë, që është edhe emër i artit. Unë kam mësuar të vlerësoj emrin tim shumë më shumë,” tha ajo. “Duke jetuar në Londër me një emër si Dua, mendoj se thjesht doja të isha si të gjithë si çdo fëmijë tjerë”.

Dua Lipa lindi në Londër, menjëherë pasi familja e saj u largua nga Kosova për t’i shpëtuar një lufte që po ndodhte në ish-Jugosllavi në atë kohë. Në moshën 11 vjeç, familja e saj u zhvendos përsëri në Kosovë. Katër vjet më vonë, 15-vjeçarja Lipa bindi prindërit e saj që ta linin të lëvizte në Britani të Madhe dhe të jetonte me një shoqe për të ndjekur ëndrrën në muzikë.

“Ishte diçka përgjatë linjave të, e dini, unë dua të bëj muzikë, por gjithashtu dua të kthehem në Mbretërinë e Bashkuar në mundësinë që, unë mund të shkoj dhe të bëj universitetin atje,” tha Lipa.

“Ishte e vështirë t’i bindje ata që të të linin të shkoje?, pyeti moderatorja.

“Mendoj se kishte momente të tyre, duke menduar nëse është, si gjëja e duhur për të bërë. Nëna ime thjesht pohon se isha shumë e sigurt dhe prindërit e mi kanë qenë gjithmonë miqtë e mi më të ngushtë në të njëjtën kohë. Por ne u bëmë edhe më  të afërt kur ata më lejuan të shkoja në Londër. Dhe nuk doja ta keqpërdorja këtë besim, “tha Lipa.

Ky besim sigurisht që u shpagua. Pas një albumi debutues me shumë hite, ajo e gjeti veten në skenën më të madhe të muzikës, Grammy Awards. Ajo fitoi dy Grammy më 2019, duke përfshirë atë për “Artisten më të mirë të re”.

Këtë vit ajo është nominuar për gjashtë Grammy: Kënga e vitit, “Albumi i vitit”, “Performanca live më e mirë pop”, “Performanca më e mirë duo/grup” dhe “Albumi më i mirë pop”.

Lipa tha se po e menaxhon famën duke qëndruar me këmbë në tokë dhe duke kujtuar se kush është. “Unë jam aq me fat që hobi im është puna ime. Dhe unë bëj të gjitha këto gjëra të mrekullueshme. Por kur shkoj në shtëpi, është shumë ndryshe. Unë thjesht jam, si Dua,” tha ajo.

Edicioni i 63-të i çmimeve “Grammy” transmetohen të dielën, 14 mars  në CBS.

Të fundit

Pas Eurovisionit, Anxhela surprizon me “baladën e verës”

Anxhela Peristeri nuk di të ndalet dhe nëse po mendonit se pas super suksesit në “Eurovision” artistja do bënte pak pushim, na lejoni t’ju informojmë për të kundërtën. Anxhela është s

Enca bombardon internetin

Ajo është njëra prej artisteve shqiptare që merr vëmendje të madhe sa herë që poston në rrjete sociale. Fjala është për këngëtaren nga Shqipëria, Enca Haxhia, e cila publikon imazhe e v

Konkurrenti i preferuar i Bora Zemanit në “Për’puthen”

Sezoni i dytë i emisionit “Për’puthen” ka përmbyllur rrugëtimin e tij të gjatë, pas një transmetimi çdo ditë, për 8 muaj me radhë. Moderatorja Bora Zemani ka folur disa herë për afr

Tayna dhe Azet në mesnatë sjellin këngën e re

Tayna dhe Azet kanë bashkuar forcat për një projekt të ri muzikor. Dyshja, të cilët pëlqehen mjaft shumë për zhanrin e tyre, sonte në mesnatë sjellin këngën e re. Këtë e ka bërë të d

Luana Vjollca thekson format seksi

Veshja e ngushtë ia vizaton pjesët e trupit Luanës. Luana Vjollca nuk harron t’i mbajë të informuar ndjekësit për çdo lëvizje që bën. Moderatorja dhe këngëtarja këto ditë po qëndron

Rihanna zbulon linjat seksi

Rihanna ka sjellë tashmë vajzën ‘perfekte’ të verës në një skenë në internet. Superylli 33 vjeqar modeloi veshjen e brendshme të re me dantella nga linja Fenty gjatë ditës së

Info Tjera