Showbiz http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/vogue_kendall-anxiety-series-780x439-1.jpg

Kendall Jenner tregon se ka vuajtur nga ankthiKendall Jenner në një intervistë të fundit me Vogue është hapur në lidhje me betejën e saj me ankthin në bisedë me disa profesionistë të shëndetit mendor.

“Mbaj mend që isha me të vërtetë e re dhe kisha gulçim dhe shkoja te nëna ime dhe i thoja asaj”, kujton modelja në serialin e ri me katër pjesë të Vogue, Open Minded. “Në prapavijë, tani e di se ai ishte padyshim ankth. Duke folur sinqerisht, 25 vjeçarja po tërheq përsëri perden në përvojën e saj me ankth, i cili prek më shumë se 40 milionë të rritur në të gjithë vendin dhe është shqetësimi më i zakonshëm i shëndetit mendor në SH.B.A. – e më së shumti gjatë pandemisë së coronavirusit”.

Në episodin e parë, Jenner ulet me Ramani Durvasula për të diskutuar ankthin dhe për të adresuar gjithçka, nga mënyra se si të hapesh për betejat e dikujt me çrregullimin deri te mënyra e menaxhimit dhe qetësimi i simptomave, të cilat mund të përfshijnë gjithçka, nga pagjumësia te një zemër e fortë dhe gulçim.

Kendall Jenner (Foto: Getty Images)

“Kisha frikë kur flija në gjumë, ndjeja rrahje të mëdha zemre. Nuk merrja dot frymë”, shtoi ajo.

“Një nga gjërat më të rëndësishme, mendoj, është të destigmatizohen të gjitha çështjet e shëndetit mendor, veçanërisht ankthi, sepse shumë njerëz mendojnë se janë vetëm me të”, i thotë Jenner psikologut klinik me bazë në Los Angeles.

“Ankthi është si një lupë. Në thelb, ajo që ne po përpiqemi të bëjmë është të marrim atë lupë dhe ta vendosim atë si një lente e rregullt”.

Të fundit

Pse po rikthehen në Britani Princi Harry dhe Meghan Markle

Princi Harry dhe Meghan Markle mund të kthehen në Mbretërinë e Bashkuar për një festë në nder të Princeshës Diana. Duka dhe Dukesha e Sussex-it thuhet se do të bashkohen me familjen mbretë

Nga pjesë e Për’Puthen në moderatore

Një nga personazhet më të komentuar në “Për’Puthen”, Shqipe Hysenajn tashmë do ta shihni çdo të shtunë në rolin e moderatores në emisionin “N’Shtëpi t’Re”. E ftuar në emisio

Pas Eurovisionit, Anxhela surprizon me “baladën e verës”

Anxhela Peristeri nuk di të ndalet dhe nëse po mendonit se pas super suksesit në “Eurovision” artistja do bënte pak pushim, na lejoni t’ju informojmë për të kundërtën. Anxhela është s

Enca bombardon internetin

Ajo është njëra prej artisteve shqiptare që merr vëmendje të madhe sa herë që poston në rrjete sociale. Fjala është për këngëtaren nga Shqipëria, Enca Haxhia, e cila publikon imazhe e v

Konkurrenti i preferuar i Bora Zemanit në “Për’puthen”

Sezoni i dytë i emisionit “Për’puthen” ka përmbyllur rrugëtimin e tij të gjatë, pas një transmetimi çdo ditë, për 8 muaj me radhë. Moderatorja Bora Zemani ka folur disa herë për afr

Tayna dhe Azet në mesnatë sjellin këngën e re

Tayna dhe Azet kanë bashkuar forcat për një projekt të ri muzikor. Dyshja, të cilët pëlqehen mjaft shumë për zhanrin e tyre, sonte në mesnatë sjellin këngën e re. Këtë e ka bërë të d

Info Tjera