Showbiz http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/unnamed-1-1.jpg

Missi që do të shpëtojë botën nga koronavirusi



Fjalia standart e çdo Missi, është se do të shpëtojë botën.

Një prej tyre, duket se më në fund do ta bëjë realitet këtë gjë.

Bëhet fjalë për Ish-Missin e Britanisë së Madhe në 2014, Carina Tyrrell.

E diplomuar për mjekësi, ajo bën pjesë në grupin e ngushtë të Universitetit të Oksfordit, për vaksinën kundër koronavirusit.

Ajo ishte duke punuar me OBSH duke kryer kërkime mbi pandemitë kur u shfaq virusi dhe ka qenë pjesë e një ekipi në Universitetin e Oksfordit, që zhvilloi vaksinën kundër koronavirusit dhe provat klinike.

E diplomuari në Kembrixh, Dr Tyrrell lindi në Zvicër nga prindër britanikë.

Babai i saj Mark është një fizikant i njohur, ndërsa nëna e saj Sue punonte në Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

“Para gjashtë vitesh nuk e mendoja kurrë se do të isha pjesë e një ekipi në kërkim të një vaksine gjatë një pandemie globale në këtë shkallë”, thotë ajo, teksa shton se ëndrra e saj e fëmijërisë ishte të trajtonte probleme shëndetësore globale si malaria.

Tyrell thotë se në kohën e shpërthimit të koronavirusit, po punonte në Organizatën Botërore të Shëndetësisë pikërisht për pandemitë.

“Ashtu si shumë studiues në të gjithë botën, të gjithë ndaluan punën që po bënin dhe iu përkushtuan totalisht Covid-19”, tha ajo.

Dr. Tyrrell, e cila humbi një person të afërt nga pandemia, thotë se pavarsisht orëve pa gjumë dhe stresit, fakti që Oksford ka një vaksinë efektive, e bën atë shumë të lumtur.

“Vaksina është fantastike, i gjithë mundi është i paguar”, shprehet ajo.

Të fundit

Pas Eurovisionit, Anxhela surprizon me “baladën e verës”

Anxhela Peristeri nuk di të ndalet dhe nëse po mendonit se pas super suksesit në “Eurovision” artistja do bënte pak pushim, na lejoni t’ju informojmë për të kundërtën. Anxhela është s

Enca bombardon internetin

Ajo është njëra prej artisteve shqiptare që merr vëmendje të madhe sa herë që poston në rrjete sociale. Fjala është për këngëtaren nga Shqipëria, Enca Haxhia, e cila publikon imazhe e v

Konkurrenti i preferuar i Bora Zemanit në “Për’puthen”

Sezoni i dytë i emisionit “Për’puthen” ka përmbyllur rrugëtimin e tij të gjatë, pas një transmetimi çdo ditë, për 8 muaj me radhë. Moderatorja Bora Zemani ka folur disa herë për afr

Tayna dhe Azet në mesnatë sjellin këngën e re

Tayna dhe Azet kanë bashkuar forcat për një projekt të ri muzikor. Dyshja, të cilët pëlqehen mjaft shumë për zhanrin e tyre, sonte në mesnatë sjellin këngën e re. Këtë e ka bërë të d

Luana Vjollca thekson format seksi

Veshja e ngushtë ia vizaton pjesët e trupit Luanës. Luana Vjollca nuk harron t’i mbajë të informuar ndjekësit për çdo lëvizje që bën. Moderatorja dhe këngëtarja këto ditë po qëndron

Rihanna zbulon linjat seksi

Rihanna ka sjellë tashmë vajzën ‘perfekte’ të verës në një skenë në internet. Superylli 33 vjeqar modeloi veshjen e brendshme të re me dantella nga linja Fenty gjatë ditës së

Info Tjera