Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/f1.jpg

Sezoni i Formula 1 fillon sot – Austria Grand Prix 2020 Gjithqka gati për fillimin e sezonit në Formula 1, i cili zhvillohet në Red Bull Ring në Spielberg nga ora 16.  Pas disa muajsh vonese për shkak të pandemisë, me pa durim është duke u pritur sot të filloj Grand Prix për këtë vitë.   Organizatorët kanë marë masa që gjdo sa i perket sigurisë dhe shëndetit të të gjithë atyre që janë prezent sot në Red Bull Ring.

Gjatë kualifikimt të djeshëm, kështu do të renditën në pist top 10 pilotët:

 1. Valtteri Bottas (Fin) Mercedes GP 1min 02.939 sekonda
 2. Lewis Hamilton (Gbr) Mercedes GP 1: 02.951
 3. Max Verstappen (Ned) Red Bull 1: 03.477
 4. Lando Norris (Gbr) McLaren 1: 03.626
 5. Alexander Albon (Tha) Red Bull 1: 03.868
 6. Sergio Perez (Mex) Pika Racing 1: 03.868
 7. Charles Leclerc (Mon) Ferrari 1: 03.923
 8. Carlos Sainz (Spa) McLaren 1: 03.971
 9. Lance Stroll (Can) Racing Pika 1: 04.029
 10. Daniel Ricciardo (Aus) Renault 1: 04.239

Unaza e Red Bull ka këto karekteristika:

 • Gjatësia e qarkut:  4.318km
 • Grandmimi i parë i madh:   1970 (si Osterreichring)
 • Xhiro:  71
 • Distanca e garës: 306.452km
 • Rekordi i xhirove të  garave : 1.06.957 – Kimi Raikkonen, 2018
 • Fituesi i vitit 2019:  Max Verstappen, Red Bull
 • Numri i qosheve:   Zyrtarisht 10 por është me të vërtetë nëntë pasi kthesa dy është një ngjarje e plotë
 • Shanset e kapërcimit: Shanset   më të mira janë në zonat më të rënda të frenimit në shteg, kthejeni një dhe kthejeni tre, të dy drejtuesit e përparmë që kanë mundësinë e kontaktit nëse dikush i keqbër të gjitha. 

Të fundit

Pensionohet legjenda spanjolle

Iker Casillas e ka zyrtarizuar pensionimin nga karriera e tij si futbollist, që zgjati 22 vjet. Ish-portieri legjendar i Real Madridit po pensionohet në moshën 39-vjeçare, pas një arresti kardiak

Milan i ofron 7 milionë euro për një vit Ibrahimovicit

Skuadra e Milanit dëshiron ta ketë në ekip edhe për një sezon sulmuesin veteran, Zlatan Ibrahimovicit. Sipas asaj që raporton Calcio Mercato, rosonerët i kanë ofruar suedezit një marrëveshje

Artan Berisha dhe Ragip Veseli rikthehen në klub

Përveç ardhjeve të reja në futbollistë, FC Feronikeli është përforcuar edhe në aspektin administrativ. Artan Berisha dhe Ragip Veseli janë edhe zyrtarisht pjesë e klubit, me besimin e plot

Qendërmbrojtësi kuqezi afër kalimit tek Interi

Në Serie A e këtij sezoni një nga personazhet absolut ishte dhe Marash Kumbulla. Qendërmbrojtësi kuqezi shkëlqeu në sezonin e tij të parë në elitën e futbollit italian duke tërhequr vëmen

Agjenti i Rashicës vizitë të befasishme në Milan

Ku do të shkojë Milot Rashica? Kjo është një pyetje që do të shtrohet edhe për disa kohë të tjera, pasi “telenovela” vazhdon. Sulmuesi shqiptar u bë fakt i kryer se nuk i përkiste më

Dortmund jep paralajmërimin e fundit për Man Utd

Drejtuesit e Borussias së Dortmundit vendosën afatin e fundit për Manchester United në lidhje me futbollistin anglez Jadon Sancho. Prej kohësh 20-vjeçari londinez është vënë në shënjestrë

Info Tjera