Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/arteta.jpg

Arteta: Jemi të shkatërruar dhe shumë të zhgënjyerMikel Arteta mbeti i zhgënjyer për dëmtimin e Granit Xhakës para ndeshjes pasi Arsenali u eliminua nga Liga e Evropës nga Villarreali, teksa shtoi se e gjithë skuadra është “shkatërruar” nga rezultati përfundimtar.

Villarreal ndoqi fitoren e tyre 2-1 në El Madrigal duke marrë një barazim 0-0 në Emirates të enjten mbrëma për të fituar shortin gjysmëfinal dhe për të rezervuar vendin e tyre në shfaqjen kundër Manchester United në finale.

Arteta mendon se skuadra e tij meritonte të kualifikohej me një fitore në ndeshjen e dytë, por gjithashtu pranoi se plani i tij i lojës u shkatërrua pasi Xhaka përsoi një dëmtim gjatë ngrohjes para ndeshjes.

“Ne jemi të shkatërruar. Me të vërtetë të zhgënjyer. Ne duhet të përgëzojmë Villarrealin”, ka thënë fillimisht Arteta për BT Sport.

“Ne provuam gjithçka deri në minutën e fundit. Mendoj se e meritonim të fitonim ndeshjen, por detajet përcaktojnë këto ndeshje”.

“Ne kishim tre shanse të mëdha, ata nuk kishin asgjë, por ata u kualifikuan. Kaq shumë gjëra na ndodhën”.

I shtyrë për rëndësinë e humbjes së Xhakës pak para fillimit, Arteta shtoi: “Ai ndryshoi plotësisht planin tonë. Ne përgatitëm gjithçka me Granitin në atë pozicion”.

“Në pjesën e parë ne luftuam për topin, por nuk është një justifikim. Shumë lojtarë të rëndësishëm duhej të përcaktonin lojën, por jo në momentet e tyre të duhura”.

“Mendoj se ishim shumë të pasaktë me topin. Ne ndoshta ishim pak të tensionuar. Ne ishim shumë më dominues në pjesën e dytë”, përfundoi trajneri i Arsenalit.

Të fundit

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Shuhen ëndrrat e Juves dhe Real Madrid

Pol Pogba prej vitesh ka qenë jo pak i dyzuar për të ardhmen e tij, shpesh i pa lumtur në “Old Traford” duke shprehur hapur dëshirën e tij për të ndryshuar ambient. Mesfushori francez nuk

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Info Tjera