Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/GettyImages-1232767926.jpg

Chelsea merr fitore spektakolare si mysafir i Manchester CitytChelsea e ka mposhtur Manchester Cityn me rezultat 2-1 në kuadër të javës së 35-të në Ligën Premier

Citizens e filluan më mirë takimin, duke rrezikuar me anë të Benjamin Mendyt në minutën e tetë, mirëpo goditja e tij përfundoi jashtë porte.

Më pas The Blues arritën të shënonin me anë të Timo Wernerit (32′), por që jo u anulua për shkak të pozitës jashtë loje.

Raheem Sterling rrezikoi portën e mysafirëve pas vetëm tre minutash, mirëpo Eduard Mendy bëri një pritje brilante.

Por, anësori anglez përfitoi në minutën e 44-të, duke shënuar në portën e Chelseat nga një kundërsulm i bukur.

City përveç që shënoi golin e parë, kishte shansin të shënonte edhe të dytin nga penalltia e fituar nga Gabirel Jesus, nga një ndërhyrje e Billy Gilmour.

Por, Sergio Aguero në stilin panenka në minutën e 45+3′ dështoi të shënonte përballë Mendyt që e kapi topin me lehtësi.

45 minutat e dytë ishin të dominuar nga The Blues që arritën të shënonin golin e barazimit, por edhe që krijuan më shumë raste për gol.

Ishte minuta e 63-të kur Hakim Ziyech pranoi një asistim nga Cesar Azpilicueta, për të shënuar për 1-1.

Më pas blutë shënuan një gol të bukur nëpërmjet Timo Wernerit që kaloi edhe portierin Ederson, por që gjyqtari e anuloi për pozitë jashtëloje.

Një gjë e tillë ndodhi edhe në minutën e 82-të, kur Callum Hudson-Odoi shënoi në portën e Cityt nga një asistim i Reece James, por edhe kjo u anulua për pozitë jashtëloje.

Skuadra që drejtohet nga Thomas Tuchel nuk u dërozua deri në fund dhe e pëmbysën rezultatin në 2-1 me golin e shënuar nga Marcos Alonso në minutën e 90+2, me një asistim të sulmuesit gjerman

Pas javës së 35-të, Manchester City është lider i padiskutueshëm me 80 pikë, gjersa Chelsea është ngjitur në të tretin me me 64 pikë.

Të fundit

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Shuhen ëndrrat e Juves dhe Real Madrid

Pol Pogba prej vitesh ka qenë jo pak i dyzuar për të ardhmen e tij, shpesh i pa lumtur në “Old Traford” duke shprehur hapur dëshirën e tij për të ndryshuar ambient. Mesfushori francez nuk

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Info Tjera