Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/Screenshot_20210505-234510_Twitter.jpg

Chelsea mposht RealinChelsea e ka mposhtur Real Madridin me rezultat 2-0 në kuadër të gjysmëfinales së dytë në Ligën e Kampionëve.

Ndeshja e parë ishte mbyllur në barazim 1-1,  ndërsa në atë kthyese të zhvilluar në “Stamford Bridge”, londinezët fituan dhe me rezultat të përgjithshëm 3-1 kaluan në finale.

Chelsea e nisi më mirë takimin, kur rrezikoi me Timo Werner i cili shënoi, por u anulua për pozitë jashtëloje.

Karim Benzema kishte rast të mirë në minutën e 26-të, por portieri ishte në vend.

Zhvillohej minuta e 28-të e ndeshjes, kur Werner me kokë shënon për 1-0.

Në minutën e 36-të edhe njëherë Benzema kishte rast të mirë, por Edouard Mendy ishte në vend.

Pjesa e dytë doli të jetë e bukur dhe me shumë raste, sidomos nga Chelsea që shpërdoroi shumë.

Në minutën e 48-të Kai Havertz goditi shtyllën për të treguar momentin e mirë të londinezëve.

Mason Mount po ashtu kishte rast të mirë në minutën e 53-të, por as ky nuk ishte i saktë.

Në minutën e 59-të, Havertz sërish rast shumë të mirë, por Thibaut Courtois ishte në vend.

Edhe në minutën e 66-të pritja fantastike e belgut ndaj N’golo Kante i mbajti në lojë madrilenët.

Chelsea vazhdoi të shkëlqente dhe të krijonte gjysmë-raste, pothuajse çdo pesë minuta, duke u treguar ekip më i mirë.

Loja e bukur u kurorëzua në minutën e 85-të, kur Christian Pulisic asistoi te Mount i cili shënoi për 2-0.

Chelsea më plot meritë kalon në finale ku do të takohet me Manchester Cityn.

 

Të fundit

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Shuhen ëndrrat e Juves dhe Real Madrid

Pol Pogba prej vitesh ka qenë jo pak i dyzuar për të ardhmen e tij, shpesh i pa lumtur në “Old Traford” duke shprehur hapur dëshirën e tij për të ndryshuar ambient. Mesfushori francez nuk

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Info Tjera