Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/chelsea.jpg

Chelsea përgatitet për finalen e madheNë Stamboll shkojmë për ta fituar Ligën e Kampionëve, zotohet trajneri i Chelseat

Thomas Tuchel ka thënë se Chelsea ka vetëbesim se do ta mposhtë Manchester City-n, pasi e caktoi një finale gjithëangleze në Ligën e Kampionëve, duke e mundur bindshëm 3:1 Real Madridin në dy ndeshje gjysmëfinale.

Chelsea, i cili mund ta mbarojë sezonin me dy trofe të fituar, është vetëm një fitore larg lavdisë evropiane, falë golave nga Timo Werner dhe Mason Mount kundër Real Madridit në ndeshjen e kthimit Stamford Bridge të mërkurën.

Klubi londinez e mbizotëroi Realin në të dy ndeshjet dhe Tuchel ndien se djelmoshat e tij do ta shfrytëzojnë vetëbesimin e fituar nga triumfi kundër skuadrës së Pep Guardiolës në gjysmëfinale të FA Cup muajin e kaluar, kur të takohen me City-n në finalen e 29 majit në Stamboll.

“Na jep ndjesi të mirë, na jep vetëbesim. Atë ndeshje gjysmëfinale e luajtëm si në teh të thikës, sepse Manchester City, me Bayern Munich, janë model. Ne deshëm ta ngushtonim hendekun me Manchester City-n në gjysmëfinale, gjë që e bëmë dhe ne duhet ta bëjmë një paraqitje të së njëjtës shkallë përsëri”, tha Tuchel.

“Ne i kishim disa sfida të mëdha në Premierligë. Nga to dolëm fuqishëm, prandaj do të shkojmë në Stamboll me vetëbesim dhe me energji pozitive. Ne do të shkojmë në Stamboll për të fituar, jo për të qenë njëri prej pjesëmarrësve”, shtoi ai.

Chelsea, që më 15 maj luan në finale të FA Cup kundër Leicester City, ka qenë fantastik që prej se e emëroi Tuchelin në postin e trajnerit në janar.

Chelsea do të përballet me rivalin e Premierligës, Manchester City, në finalen e 29 majit në Stamboll.

Të fundit

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Shuhen ëndrrat e Juves dhe Real Madrid

Pol Pogba prej vitesh ka qenë jo pak i dyzuar për të ardhmen e tij, shpesh i pa lumtur në “Old Traford” duke shprehur hapur dëshirën e tij për të ndryshuar ambient. Mesfushori francez nuk

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Info Tjera