Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/conte.jpg

Conte: Fitorja me Lazion është një pikënisjeI qetë, i lumtur dhe krenar u shfaq Antonio Conte në konferencë për shtyp në fund të ndeshjes mes Interit e Lazios, ku zikaltrit fituan me rezultatin 3-1 dhe ia dolën të parakalojnë Milanin në renditjen e kampionatit.

“Është e vërtetë që parakalimin e kishim si objektiv prej disa javësh dhe po ndiqnim Milanin, por ia dolëm ta arrijmë vetëm tani para derbit. Është shumë e rëndësishme të shkojnë në derbi si kryesues, por kjo e sotmja ishte më shumë një pikënisje, pasi destinacioni ynë është tjetër. Kemi luajtur kundër një kundërshtari mjaft të fortë si Lazio, që ka fituar disa ndeshje radhazi dhe vendoset shumë mirë në fushë”, tha Conte.

Deri para pak javësh Cristian Eriksen dhe Ivan Perisic dukeshin si “mish i huaj” në Interin e Contes, por mbrëmjen e sotme dhanë një tjetër provë se janë bërë pjesë e lojës së skuadrës dhe mund të luajnë pa problem si titullarë.

“Është e vështirë të flas për emra, por Eriksen tani ka kuptuar më mirë futbollin italian, ku duket të jesh shumë i angazhuar edhe taktikisht. Së fundi ka përmirësuar mirë edhe italishten, çka i jep mundësi të komunikojë më mirë me shokët e skuadrës edhe në fushën e lojës, ndaj mund të them me bindje se tani ka bërë një hap më shumë drejt skuadrës dhe unë mund ta aktivizoj si titullar pa problem, pasi më jep garanci. Edhe Perisic ka punuar shumë në rolin e anësorit dhe sot tregoi përmirësim të ndjeshëm në fazën mbrojtëse. Është një lojtar i shpejtë, që përdor mirë të dy këmbët dhe ka aftësi teknike të larta, ndaj me përmirësimin në mbrojtje, është një alternativë më shumë për ne”, tha tekniku zikaltër.

Të fundit

Manchester Unitedi i ofron 85 milionë euro për mbrojtësin e Real Madridit

Manchester Unitedi është i gatshëm ta derdhë një shumë të majme parash për qendërmbrojtësin e Real Madridit, Raphael Varane, sipas mediave spanjolle. Gjiganti i Premierligës Manchester Unit

Bastisje në zyrat e Barcelonës: Arrestohet ish-presidenti Bartomeu

Është arrestuar ish-presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu, bashkë me shefin ekzekutiv të klubit, Oscar Grau dhe shefin për çështje ligjore, Roman Gomez Ponti, në lidhje me skandalin

Guardiola konfirmon transferimin e Garcias tek Barça

Menaxheri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, ka konfirmuar se Eric Garcia do jetë lojtar i Barcelonës. Eric Garcia do veshë fanellën e Barcelonës sezonin e ardhshëm, këtë e ka konfirmuar Pep G

Krerët e FBK-së ftohen në Kongresin e FIBA-s më 3 qershor

Federata Ndërkombëtare e Basketbollit (FIBA) ka bërë të ditur se do të organizojë Kongresin e saj të dytë Afatmesëm më 3 qershor 2021. “Duke pasur parasysh situatën aktuale me pandeminë

Liverpool ka gati zëvendësuesin e Klopp

Zëra të shumtë kanë nisur të spekulojnë se Jurgen Klopp mund të largohet nga drejtimi i Liverpool në fund të sezonit. Pas plot 6 vitesh në krye të “The Reds”, trajneri gjerman duket se

Messi çon Barçën afër kreut

Kur Lionel Messi është në formë, Barcelona fiton pa probleme. Argjentinasi ishte vendimtar sot në fitoren 2-0 që mori ekipi katalanas në fushën e Sevilla-s, e cila vinte pas 6 fitoreve radhazi

Info Tjera