Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/CHAMPIONS-LEAGUE.jpg

Finalja e Ligës së Kampionëve mund të luhet në New YorkFinalja e Ligës së Kampionëve mund të luhet në NewYork në vitin 2024, me UEFA-n që planifikon një riparim të plotë të garës elitare evropiane për klube.

UEFA do të rindërtojë garën elitare në tri vitet e ardhshme me planet për të zgjatur numrin e ekipeve nga 32 në 36.

Në vend të tetë grupeve me nga katër, skuadrat do të merrnin pjesë në një grup të madh, duke përdorur ‘Sistemin Zviceran’, por një tjetër ndryshim i madh mund të jetë vendndodhja e finales.

Sipas mediumit britanik The Sun, UEFA ka filluar idenë e marrjes së shfaqjes së futbollit evropian në ‘Big Apple’ për finalen e parë të përditësuar.

Disa finale të radhës tashmë janë planifikuar të jenë në Stamboll, St Petersburg, Munich dhe Wembley, nën formatin aktual, por asgjë nuk është vendosur pas kësaj.

Nuk është hera e parë që flitet për marrjen e finales jashtë vendit, me SHBA-të gjithashtu i përmendur si emër potencial për organizimin e finales.

Në nëntor të 2019 u raportua se TEAM Marketing AG, i cili përfaqëson interesat komerciale të UEFA-s, kishte folur me partnerë të mundshëm dhe mbajtës të të drejtave të medias të planit.

Pretendimet shkuan deri aty sa të thuhej që Stadiumi Metlife, i cili është shtëpia e New York Giants dhe New York Jets, dhe ka pritur dy herë WrestleMania, është vendndodhja e tyre e preferuar.

Nëse finalja do të zhvillohej në 3 pasdite me kohën lokale në New York, atëherë ajo do të fillonte në orën 20:00 në Mbretërinë e Bashkuar dhe 21:00 në Evropën kontinentale, e cila është koha e zakonshme e fillimit të finales.

Sidoqoftë kjo sigurisht do të ndikonte në tifozët që dëshironin të udhëtonin për ndeshjen pasi do të ishte më larg se shumë vende në kontinent.

Të fundit

Juventusi do t’i shesë Ramseyn dhe Rabiotin, zëvendësimet e tyre janë gati

Juventusi ka vendosur të shesë dy mesfushorët, Aaron Ramsey dhe Adrien Rabiot këtë verë. Sipas gazetës La Repubblica, dy mesfushorët nuk përshtaten më në planet e klubit për të ardhmen, p

Al Khelaifi tregon të ardhmen e Mbape dhe Neymar

Presidenti i PSG-së, Nasser Al Khelaifi ka dërguar mesazh të fortë lidhur me të ardhmen e dyshes Kilian Mbape dhe Nejmar, derisa zbuloi se duan trofeun e Ligës së Kampionëve. Al Khelaifi ka zb

Sonte luhen dy super ndeshje

Sonte do zhvillohen dy super përballje, ndeshjet kthyese të çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve. Borussia Dortmund do e mirëpres Manchester Cityn, derisa Liverpool i bën ‘konak’ Real Mad

Tuchel kërkon kujdes dhe angazhim maksimal ndaj Portos

Edhe pse ka shënuar një fitore me rezultat 2-0 në ndeshjen e parë, trajneri i Çellsit, Thomas Tuchel, ka kërkuar nga lojtarët e tij të kenë kujdes dhe të shfaqin seriozitetin maksimal në nd

Katër skuadra në garë për trofeun e çmuar të Ligës Unike

Mesjava në Durrës pritet të jetë shumë e ‘nxehtë’. Të martën dhe të mërkurën do të zhvillohen ndeshjet gjysmëfinale të Ligës Unike, takimi për vendin e tretë dhe finalja e madhe.

Ibrahimovic do rinovojë sërish me Milanin

Prej ditësh është e ditur se Zlatan Ibrahimoviç do të firmosë rinovimin e kontratës së tij me Milanin. Kontrata e tij pritet të jetë një-vjeçare deri në vitin 2022. Sipas të përditshmes

Info Tjera