Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/Challandes-5-600x360-1.jpg

Gazeta spanjolle: Historia e selektorit të Kosovës, që ka idhull legjendën holandezeSot është dita e ndeshjes (e mërkurë). Përfaqësuesja e Kosovës është gati për përballjen e parë të saj në histori ndaj Kombëtares së Spanjës. Kjo ndeshje është e vlefshme për kualifikimet e Kampionatit Botëror “Katar 2022”.

Gazeta e famshme spanjolle “Marca”, ka shkruar një artikull për historinë e përzgjedhësit të Kosvoës, Bernard Challandes.

Në këtë artikull, gazeta spanjolle ka shpjeguar hapat e parë të Challandes si trajner dhe dashurinë e tij për legjendën e futbollit botëror, Johan Cruyff.

“Bernard Challandes është trajneri i Kosovës. Ai lindi në Le Locle (Zvicër) në verën e vitit 1951. Ai do të mbush 70 vjeç më 27 korrik, duke e bërë atë trajnerin e dytë më të vjetër në Evropë. Vetëm italiani Edoardo Reja e tejkalon atë në moshë, i cili në moshën 75 vjeç dhe komandon Shqipërinë. Challandes ka qenë në stol që kur ishte 33 vjeç. Pas një karriere modeste në vendin e tij midis viteve 1968 dhe 1982, ai vendosi që futbolli ishte shumë i rëndësishëm në jetën e tij për t’u larguar prej tij.

Kjo është arsyeja pse ai ndërroi pozicion, nga lojtari në trajner. Ndërsa ishte lojtar, ai pa Ajaxin e Cruyff të shpërthente në Evropë, një ekip që e ‘rrëmbeu’ atë. Aq shumë sa ai bleu një flamur të Ajaxit dhe e vendosi atë dukshëm në një Citröen 2CV, i cili u bë i famshëm në zonën e Le Locle për atë kohë. Vdekja e Cruyff erdhi në vitin 2016.

Trajneri aktual i Kosovës tha se nuk ishte në gjendje të mbante lotët: “Ai ishte më shumë se një legjendë si lojtar, ai ishte një person i cili ishte në gjendje të ndryshonte futbollin si në fazën e tij si futbollist ashtu edhe kur u ul në stol. Zvicerani arriti në Prishtinë tre vjet më parë tani. Doja të stërvitja.

Të qenit skaut i Baselit ishte një nënvlerësim. Dëgjoi ofertat. Ai ishte gati për gjithçka, madje edhe të shkojë në Irak për të stërvitur. Ai qëndroi në Kosovë, ku promovoi kombëtaren në Ligën e Kombeve. Në moshën pothuajse 70 vjeçare, ai ende dëshiron të luftojë kudo që të thirret”, shkruhet ndër të tjerash në shkrimin e Marca.

Shteti spanjoll është ndër pesë shtetet evropiane që nuk njeh pavarësinë e Kosovës, të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008.

Të fundit

Distria Krasniqi fantastike, shpallet kampione e Evropës

Distria Krasniqi ka shkëlqyer në Kampionatin Evropian të xhudos që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë. Xhudistja pejane ka arritur që të fitoi medaljen e artë dhe të shpallet për herë t

Neymar ka vetëm 2 javë kohë

Sipas gazetës franceze “L’equip”, PSG-ja i ka vënë ultimatum 2 javë Neymarit për rinovimin e kontratës e cila i skadon në vitin 2022. Sipas zërave sulmuesi brazilian po mendon një rikth

Modric merr vendim për të ardhmen e tij

Real Madrid dhe Luka Modric do të vazhdojnë rrugën së bashku për të paktën një sezon më shumë. Të dy palët kanë rënë dakord për rinovimin e kontratës që do ta mbaje kroatin në klub

Formacionet zyrtare, Slavia Pragë – Arsenal: Xhaka nga minuta e parë

Slavia pret Arsenalin në ndeshjen kthyese të çerekfinales së Ligës së Evropës. Ndeshja e parë mes këtyre dy skuadrave ishte mbyllur baras 1-1 në Emirates dhe ndeshja kthyese pritet të jetë

Si do të jetë e ardhmja e Muriqit

Sulmuesi i Kosovës do t’i ketë edhe disa raste për t’u dëshmuar, në të kundërtën Lazio mund ta shesë atë Eksperienca e Vedat Muriqit në Lazio deri tash ka qenë zhgënjyese. Sulmuesi ko

Ku do të jetë e ardhmja e Lukaku

Romelu Lukaku e pranon se nuk e ka pritur një sukses të Interit këtë sezon. Sulmuesi foli për faqen e Instagramit ‘433’ në një lidhje direkte, ku edhe ka thënë disa fjalë për Scudetton.

Info Tjera