Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/zidane-rueda-prensa.jpeg

Gjashtë mëkatet e Zinedine ZidaneReal Madrid nuk ka arritur të fitojë trofeun e tyre të parë këtë sezon pas eliminimit nga Superkupa e Spanjës me Zinedine Zidanen që nuk ka arritur të zgjidhë disa çështje që mund të ndihmojnë Los Blancos që të përmirësohen në fushë.

Dyshimet qëndrojnë mbi shanset e Real Madridit për të fituar një trofe në 2020/21, pasi ekipi gjithashtu ka hasur në vështirësi në La Liga ku Atletico Madrid duket dominuese.

Le të hedhim një vështrim gjashtë çështjeve që Zidane ka këtë sezon.

1.Vështirësi në rotacion
Pas disa rezultateve të këqija në nëntor, Zidane ka zgjedhur të njëjtën formacion fillestar pa ndryshime edhe pse lojtarët paraqiten çdo tre ditë për shkak të ndeshjeve të shumta.

Ndryshimet e francezit kanë pasur sukses në të kaluarën dhe e mbajtën ekipin të freskët dhe të aftë për të garuar si në Ligën e Kmapionëve ashtu edhe në La Liga.

2.Pak besim te të rinjtë
Lojtarëve të tillë si Martin Odegaard, Vinicius Junior, Eder Militao dhe Rodrygo Goes nuk kanë pasur minuta në dy muajt e fundit.

Kjo është një goditje serioze për besimin e tyre, pasi Zidane ende nuk ka gjetur një mënyrë për t’i integruar ata në ekip.

3.Futboll shumë i parashikueshëm
Real Madridi është bërë një ekip relativisht i lehtë për t’u lexuar, pasi Los Blancos nuk kanë elementin e befasisë për sa i përket ndryshimeve taktike para ose gjatë ndeshjeve.

4.Ndryshimet e vona në ndeshje
Kampionët në fuqi të La Liga po hasin në vështirësi në kthimin e ndeshjeve kur kundërshtarët kalojnë në epërsi.

Kjo është kur ata kanë nevojë për një shtytje nga stoli, megjithatë Zidane shpesh reagon shumë vonë me ndryshimet e tij, ku zëvendësuesit që shkelin në fushë, futen në minutat e fundit të ndeshjeve.

5.Mungesa e përqendrimit ndaj ekipeve të vogla
Real Madrid ka mposhtur Barcelonën, ​​Atletico Madridin dhe Sevillën dhe ka lënë pikë kundër Cadiz dhe Elche të sapo-promovuar, Alaves dhe Valencia.

Paraqitjet e tyre të dobëta kundër ekipeve të vogla mund të fajësohen për mungesën e përqendrimit ose paaftësinë e tyre për të shënuar ndaj skuadrave që mbrohen thellë.

6.Sulmi dhe mbrojtja mund të përmirësohen
Thibaut Courtois ka qenë i shkëlqyeshëm në pjesën e parë të sezonit në La Liga dhe e ka shpëtuar Real Madridin disa herë.

Numrat e Los Blancos në sulm dhe mbrojtje nuk janë jashtëzakonisht mbresëlënës, por mund dhe duhet të përmirësohen nëse duan të garojnë për tre trofetë e mbetur.

Të fundit

UEFA po mendon t’ia marrë të drejtën e organizimit të ndeshjeve tri qyteteve të mëdha evropiane për Euro 2021

UEFA po mendon të bëjë disa ndryshime sa i përket organizimit të Kampionatit Evropian Euro 2021, por që do të mbahet këtë vit. Qytetet si Dublin (Irlandë), Glasgow (Skoci) dhe Bilbao (Spanj

Kolollit i duhet ende kohë

Benjamin Kololli ende nuk është i gatshëm për lojë. Lajmi është bërë i ditur nga trajneri i skuadrës së FC Zuerichut, Massimo Rizzo. 28-vjeçari, reprezentues i Kosovës, është duke i mun

Dembele ka shënuar një supergol ndaj Sevillës (Video)

Ousmane Dembele sapo ka shënuar një supergol për Barcelonën në ndeshjen ndaj Sevillas, duke ia kujtuar tifozëve se sa i talentuar është ai. Blaugranat mbyllen pjesën e parë të ndeshjes kthy

Klopp tregon objektivin në Premier League

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, ka mbajtur një konferencë për media para derbit me Chelseat që zhvillohet të enjtën. Klopp theksoi se skuadra e tij synon të jetë në top 4-she. “Para n

Manchester Unitedi i ofron 85 milionë euro për mbrojtësin e Real Madridit

Manchester Unitedi është i gatshëm ta derdhë një shumë të majme parash për qendërmbrojtësin e Real Madridit, Raphael Varane, sipas mediave spanjolle. Gjiganti i Premierligës Manchester Unit

Bastisje në zyrat e Barcelonës: Arrestohet ish-presidenti Bartomeu

Është arrestuar ish-presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu, bashkë me shefin ekzekutiv të klubit, Oscar Grau dhe shefin për çështje ligjore, Roman Gomez Ponti, në lidhje me skandalin

Info Tjera