Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/daku.jpg

Golashënuesit më të mirë në Evropë, në mesin e tyre edhe DakuMirlind Daku ka qenë një ‘vrasës’ me pagesë pranë portës së kundërshtarëve këtë vit, teksa falë golave të realizuar e ka fituar edhe çmimin e golashënuesit më të mirë në Kosovë për vitin 2020.

Falë numrit të lartë të golave të realizuar këtë vit, ai është futur në mesin e top dhjetë goleadorëve më të mirë të kontinentit të vjetër.

Sulmuesi gjilanas, i cili luan te Ballkani ka realizuar 25 gola në 23 ndeshje mbanë vendin e nëntë në këtë renditje speciale që ka publikuar faqja e njohur Kickoff.com.

Edhe Immobile, Ronaldo dhe Lewandowski janë poashtu pjesë e 10 më të mirëve, me portugezin madje që mbanë pozitën e parë.

Lista e plotë:
10.Ahmal Pellegrino, 25 gola (Kristansund, Norvegji)
9.Mirlind Daku, 25 gola (Ballkani, Kosovë)
8.Rauno Sappien, 26 gola (Floria Tallin, Estoni)
7.Ramiro Rocca, 26 gola (Municipal, Guatamala)
6.Ciro Immobile, 27 gola (Lazio, Itali)
5.Kasper Junker, 27 gola (Bodo-Glimt, Norvegji)
4.Michael Olunga, 28 gola (Kashiwa, Japoni)
3.Marcel Hernandez, 30 gola (Cartagines, Costa Rica)
2.Robert Lewandowski, 32 gola (Bayern, Gjermani)
1.Cristiano Ronaldo, 33 gola (Juventus, Itali)

Të fundit

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Rashicës i bie vlera

Faqja e specializuar për transferimin e futbollistëve ‘Transfermarkt’ ka publikuar vlerat e rifreskuara për disa futbollistë. Milot Rashica vazhdon të ketë rënje të vlerës, nga 12 milion

Chelsea nis bisedimet për transferimin e Haaland

Chelsea dëshiron që të transferojë Erling Haalandin në këtë afat kalimtar veror. The Blues kanë filluar kontaktet me përfaqësuesit dhe duan t’i marrin shërbimet e tij. Sipas asaj që rapo

Wenger zbulon kombëtaren super favorite për Euro 2020

Ish-trajneri historik i Arsenal, Arsene Wenger, ka shpjeguar se cila kombëtare është favorite për Euro 2020 “Franca do të jetë super favorite për shumë arsye. Kryesorja është se ka fituar

​Conte nis bisedimet me disa skuadra nga ishulli

“Sky Sport” Italia tani raporton që Antonio Conte është në negociata të avancuara për t’u bërë menaxher i Tottenham Hotspur. Conte është një agjent i lirë pasi përfundoi kontratën

Info Tjera