Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/06/Erling-Haaland.jpg

Haaland, më shpejt deri te 20 gola në ChampionsErling Haland vazhdon të regjistrojë rekord pas rekordi në një karrierë mbresëlënëse me shumë ekspertë që e vlerësojnë si sulmuesin më të mirë që do të shohë futbolli botëror në 10 vitet e ardhshme.

Me dy golat e tij ndaj Seviljes, ai arriti kuotën e 20 rrjetave të tundura në këtë turne, një rezultat mbresëlënës që e bën që tani një nga sulmuesit më të mirë të historisë së turneut edhe pse ka vetëm dy edicione të luajtura.

Për Haland kjo ishte ndeshja e 14 në Ligën e Kampioneve e kjo nënkuptonte se përveçse u bë lojtari më moshën më të re që arriti këtë shifër, ai u bë edhe futbollisti të cilit iu deshën më pak ndeshje për ta bërë një gjë të tillë.

Për të kuptuar se çfarë standardi ka vendosur, mjafton të shohësh se rekordin e mëparshëm e mbante Herri Kejn, i cili arriti kuotën e 20 golave pasi kishte luajtur 24 ndeshje në këtë aktivitet.

Një diferencë e frikshme prej 10 golash, që lë shumë pas edhe emra të tjerë të njohur që kishin arritur shpejt këtë shifër si Del Piero (26), Van Nistelroi (27) apo Inzagi (28).

Të fundit

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Rashicës i bie vlera

Faqja e specializuar për transferimin e futbollistëve ‘Transfermarkt’ ka publikuar vlerat e rifreskuara për disa futbollistë. Milot Rashica vazhdon të ketë rënje të vlerës, nga 12 milion

Chelsea nis bisedimet për transferimin e Haaland

Chelsea dëshiron që të transferojë Erling Haalandin në këtë afat kalimtar veror. The Blues kanë filluar kontaktet me përfaqësuesit dhe duan t’i marrin shërbimet e tij. Sipas asaj që rapo

Wenger zbulon kombëtaren super favorite për Euro 2020

Ish-trajneri historik i Arsenal, Arsene Wenger, ka shpjeguar se cila kombëtare është favorite për Euro 2020 “Franca do të jetë super favorite për shumë arsye. Kryesorja është se ka fituar

​Conte nis bisedimet me disa skuadra nga ishulli

“Sky Sport” Italia tani raporton që Antonio Conte është në negociata të avancuara për t’u bërë menaxher i Tottenham Hotspur. Conte është një agjent i lirë pasi përfundoi kontratën

Info Tjera