Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/LewisHamiltonbelgjike-1-e1598808921271-780x439-1.jpg

Hamilton triumfon në Belgjikë dhe i afrohet rekordit të SchumacherPiloti i Mercedesit, Lewis Hamilton, ka dominuar në garën për Çmimin e Madh të Belgjikës, duke arritur fitoren e pestë në shtatë garat e fundit.

Në këtë mënyrë, britaniku i popullarizuar i Formula 1 e ka regjistruar fitoren e 89-të në karrierën e tij mbresëlënëse.

Hamilton e përfundoi garën para pilotit tjetër të Mercedesit, Valtteri Bottas, ndërsa në podium u ngjit edhe vozitësi i Red Bullit, Max Verstappen.

(Foto: Lars Baron/Getty Images/Guliver)

Me këtë fitore, ai është shmangur me 47 pikë (thuajse dy fitore të pastra) përpara Verstappen në listën e pilotëve për garën e kampionit të botës.

Njëherësh, Hamilton është vetëm dy fitore larg rekordit të legjendës Michael Schumacher, të cilin pritet ta barazoi edhe me numrin e titujve të botës, shtatë sosh.

Të fundit

Kololli e nis me super gol në kampionatin zviceran (VIDEO)

Futbollisti i Kosovës, Benjamin Kololli, ka shënuar gol në ndeshjen hapëse të elitës së futbollit të Zvicrës. Kololli realizoi gol të bukur kundër Young Boys për skuadrën e tij Zurich. Ai

Edhe një shqiptar drejt Serie A

Zërat se Keidi Bare kërkohet nga klubet italiane po forcohen së shumti gjatë ditëve të fundit. Mesfushori i Malagës dhe Shqipërisë ka ngjallur interes dhe në Serinë A. Sipas “Tuttosport

Arijanet Muriçi, nga Premier Liga në La Liga

Portieri i Kosovës, Arijanet Muriçi pritet të luaj në një prej ligave më të forta atë të La Ligas. Ai është portieri i Xhironas dhe po e vazhdon karrierën në Spanjë në formë të huazim

Drita mëson kundërshtarin e radhës nëse kalon Legian

Drita ka mësuar rivalin e rradhës në Europa League nëse kalon polakët e Legias. Në shortin e hedhur në Nyon të Zvicrës, goglat zgjodhën ekipin azer si kundërshtuar të radhës për ekipin g

Shmanget përplasja e mundshme me Crvena Zvezdën

UEFA ka vendosur për ndarjen e grupeve para hedhjes së shortit për të përcaktuar çiftet e fazës “play off” në Ligën e Kampioneve dhe atë të Europës. Në ndarjen që është bërë, Tir

Super Drita mposht Sileksin, e pret Legia e Varshavës

Skuadra kampione e Kosovës, Drita, ka shkëlqyer në ndeshjen e sotme kundër skuadrës maqedonase Silkes, të cilën e mposhti si mysafire me rezultat 2:0, në ndeshjen e vlefshme për kualifikimet

Info Tjera