Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/van-basten.jpg

Ideja e guximshme, Van Basten: Doni spektakël? Hiqini pozicionet jashtë lojeMarco Van Basten është një nga futbollistët më të talentuar që ka nxjerrë futbolli. Sulmuesi holandez shkroi historinë me kombëtaren tulipane dhe Milanin. Shumë trofe të fituar me kuqezinjtë, Euro 1988 me Holandën dhe tre “Topa të Artë”, teksa u detyrua të tërhiqej herët nga futbolli (29 vjeç).

“Mjelma e Utrehtit” siç thirrej në Itali për shkak të elegancës së madhe që e karakterizonte, ka dhënë në Sky Sports.uk një sugjerim në lidhje me rregulloren e futbollit. “Unë kam qenë gjithmonë kritik në lidhje me pozicionet e parregullta, pasi nuk më duket një rregull i mirë.

Është një normë që bllokon spektaklin. Unë jam i bindur që futbolli do të ishte më i bukur pa pozicionet jashtë loje. Futbolli është një lojë fantastike, por duhet të bëjmë më shumë për ta përmirësuar, për ta bërë më spektakolare, emocionuese dhe interesante.

Marco van Basten: Netherlands and AC Milan legend on injuries and Johan  Cruyff - BBC Sport

Duhet të punojmë shumë në këtë aspekt. Heqja e pozicionit të parregullt do të ishte një disavantazh i madh për mbrojtësit? Nuk është e thënë, gjithçka do të ishte ndryshe, do studioheshin metoda të tjera për markimin e sulmuesve“, theksoi legjenda holandez.

Të fundit

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Shuhen ëndrrat e Juves dhe Real Madrid

Pol Pogba prej vitesh ka qenë jo pak i dyzuar për të ardhmen e tij, shpesh i pa lumtur në “Old Traford” duke shprehur hapur dëshirën e tij për të ndryshuar ambient. Mesfushori francez nuk

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Info Tjera