Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/Dove-vedere-Inter-Shakhtar-in-chiaro-in-tv-e-streaming-diretta-su-TV8-e-Sky-638x425-1.jpg

Interi merr frymë lirshëmInteri ka dominuar sezonin në Serie A, por pas sigurimit të triumfit të 19-të na kampionatin italian, tifozët zikaltër por edhe vetë stafi vëmendjen e kishte spostuar tek dinamikat ekonomike. Por sot ato mund të marrin sërish frymë.

Pronësia kineze e Suning ka kohë që ka tkurrur financimin e tij tek ekipi, jo vetëm për shkak të krizës ekonomike të shkaktuar nga pandemia, por edhe për një politikë më të shtrënguar të Pekinit ndaj investimeve kineze jashtë shtetit, veçanërisht të shpenzimeve të gjykuara si luks, si në rastin e futbollit.

Por fitorja e kampionatit dhe zbutja e krizës pandemike ka bindur presidentin Steven Zhang për të mbajtur “asetin” Inter, ndërkohë që pak muaj më parë shitje dukej alternativa e vetme.

Paratë për këtë, ndoshta si paradoks, do të vijnë pikërisht nga Shtetet e Bashkuara.

Shumë fonde ndërkombëtare ishin të interesuara, por sot Inerti zyrtarizoi marrëveshjen me fondin amerikan, Oacktree, i cili do t’i mundësojë pronësisë kineze 275 milionë euro, një likuiditet i mjaftueshëm për të mbuluar, ndër të tjerat, vonesat në pagat e lojtarëve dhe për të menduar për planet mbi sezonin e ardhshëm.

Të fundit

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Shuhen ëndrrat e Juves dhe Real Madrid

Pol Pogba prej vitesh ka qenë jo pak i dyzuar për të ardhmen e tij, shpesh i pa lumtur në “Old Traford” duke shprehur hapur dëshirën e tij për të ndryshuar ambient. Mesfushori francez nuk

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Info Tjera