Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/tokyo-session-thumbnail.jpg

Italia përjashtohet nga Lojërat Olimpike?Italia është shumë pranë përjashtimit nga Lojërat Olimpike të Tokios që zhvillohen këtë vit në Japoni.

Sipas mediave italiane, vendimi është marrë nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, por pritet të ratifikohet të mërkurën.

Shkak është bërë pavarësia e munguar e Komitetit Olimpik Italian (CONI), që mund të zhbllokohet vetëm me një dekret të qeverisë italiane. Një dekret, që sipas “sportmediaset”, është gati, por ende nuk është aprovuar.

Për këtë arsye pritet edhe një kontakt mes presidentit të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach dhe kryeministrit italian, Conte.

Një situatë e turpshme për Italinë, që rrezikon jo vetëm përjashtimin, por sportistët e saj mund të garojnë në Olimpiadë nën flamurin olimpik, njësoj si Rusia apo Bjellorusia, që janë të përjashtuara gjithashtu.

Sporti italian është në fije të perit dhe situata po monitorohet orë pas ore, me shpresën që ajo të ndryshojë dhe Italia t’i shpëtojë pezullimit nga Olimpiada.

Të fundit

Paga e lartë e Ronaldos problem për Juventusin

Situata me pasojat e pandemisë ka bërë që edhe klubi më i fort ekonomikisht në futbollin italian, Juventusi, të jetë i detyruar të bëjë ndërhyrje. 31 milionë neto është paga vjetore e C

Milani nuk dorëzohet për futbollistin e Fulhamit

Gjiganti italian AC Milan ka shfaqur interesim për futbollistin e Fulhamit, Zambo Anguissa, shkruan “Goal”! Milani e ka “shigjetuar” edhe verën e kaluar mesfushorin defanziv, por nuk u arrit

UEFA po mendon t’ia marrë të drejtën e organizimit të ndeshjeve tri qyteteve të mëdha evropiane për Euro 2021

UEFA po mendon të bëjë disa ndryshime sa i përket organizimit të Kampionatit Evropian Euro 2021, por që do të mbahet këtë vit. Qytetet si Dublin (Irlandë), Glasgow (Skoci) dhe Bilbao (Spanj

Kolollit i duhet ende kohë

Benjamin Kololli ende nuk është i gatshëm për lojë. Lajmi është bërë i ditur nga trajneri i skuadrës së FC Zuerichut, Massimo Rizzo. 28-vjeçari, reprezentues i Kosovës, është duke i mun

Dembele ka shënuar një supergol ndaj Sevillës (Video)

Ousmane Dembele sapo ka shënuar një supergol për Barcelonën në ndeshjen ndaj Sevillas, duke ia kujtuar tifozëve se sa i talentuar është ai. Blaugranat mbyllen pjesën e parë të ndeshjes kthy

Klopp tregon objektivin në Premier League

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, ka mbajtur një konferencë për media para derbit me Chelseat që zhvillohet të enjtën. Klopp theksoi se skuadra e tij synon të jetë në top 4-she. “Para n

Info Tjera