Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/liga-780x439-1.jpg

Mblidhen tifozët e Bayernit dhe PSG-sëParis Saint-Germain dhe Bayern Munich do të përballen sonte nga ora 21:00 në finale të Ligës së Kampionëve.

Parisienët eliminuan Rasenball Sport Leipzigun, derisa Bavarezët e kaluan Lyoni, për të siguruar një vend në finalen e garës më të madhe për klube në Evropë.

Pas shumë vështirësive që shkaktoi Coronavirusi në mesin e muajit mars, duke ndërprerë të gjitha ndeshjet në futboll, skuadrat arritën të rikthehen që të përfundojnë kampionatet.

Estadio da Luz – aty ku zhvillohet finalja mes PSG-s dhe Bayern Munichut (Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Ligue 1 u detyrua që të ndërpresë kampionatin shkaku i pandemisë që tashmë kishte shpërthyer në Evropë, derisa origjina ishte nga Wuhani i Kinës.

Nga situata e krijuar, tifozët nuk u lejuan të futeshin në stadiume, e kjo gjë vazhdon të jetë e njëjtë edhe në ditët e stome.

Tifozët e mbledhur para Estadio da Luz (Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Finalja e Ligës së Kampionëve parashihej të zhvillohej në Stamboll, mirëpo Turqia hoqi dorë, gjersa UEFA u detyruar që të zhvillonte ndeshjet e mbetura në Portugali, vend ky me numër të vogël të infektimesh me COVID-19.

Pasi ndeshjet çerekfinale, gjysmëfinale u mbajtën në Lisbonë, finalja po ashtu do të luhet në këtë qytet, më saktësisht në stadiumin “Estadio da Luz”.

Tifozët e mbledhur para Estadio da Luz (Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Kur jemi te tifozët, ata të PSG-së dhe Bayern Munichut nuk do të jenë prezent brenda, mirëpo jashtë stadium ata kanë filluar tashmë të mblidhen.

Përkrahësit e kampionit nga Ligue 1 natyrisht se kanë arsye të jenë prezent në këtë moment shumë special, shkaku që është finalja e parë e tyre në Ligën e Kampionëve.

Tifozët e mbledhur para Estadio da Luz (Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

PSG nuk ka qenë asnjëherë në këtë fazë dhe më e shumta që kishin arritur në vitet e kaluara, ishte çerekfinalja.

Tashmë kanë filluar të qarkullojnë foto të tifozëve të të dyja skuadrave përreth stadiumit ku luhet finalja e madhe, e që natyrisht se do të mbahet gjatë në mend.

Tifozët e mbledhur para Estadio da Luz (Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Nëse jo për shkak të spektaklit që dy skuadrat mund të dhurojnë, por për shkak të Coronavirusit që ka marrë edhe jetë njerëzish.

Bayern Munich për herë të fundit e fitoi trofeun në sezonin 2012/13, ndërsa në këtë edicion tenton të fitojë tripletën, me DFB Pokal dhe Bundesligën tashmë të fituar. /Telegrafi/

Të fundit

Çmenduri në Holandë! Ajax shënon 13 herë brenda 75 minutave

Eredivise në Holandë ka prodhuar një spektakël të vërtetë golash me Ajax-in e pamëshirshëm. Amsterdamasit luanin në transferë ndaj VV- Venlo, vendi i 10-të në kampionat dhe një skuadër

Përballja e tretë

Istogu udhton të dielën në Vushtrri për të zhvilluar ndeshjen kampionale me Vushtrrinë. Përballja vjen pas dy ndeshjeve në EHF Europa Cup, ku istogaset i fituan me rezultatin 21-26 dhe 31-24.

Ronaldo pritet të luaj kundër Barcelonës edhe pse doli pozitiv

Cristiano Ronaldo mund të luajë me Juventusin në ndeshjen ndaj Barcelonës, në Ligën e Kampionëve, edhe pse ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Pesë herë fituesi i Topit të Artë rezultoi pozit

Muriqi titullar i Lazios nga kjo javë, Inzaghi: Ai është i gatshëm

Vedat Muriqi mund të luaj nga kjo javë titullar te Lazio. Sulmuesi kosovar ka zhvilluar tanimë dy sfida me bardhekaltërtit duke u inkuadruar nga banka rezervë. Prizrenasi luajti fillimisht ndaj S

Emërimi i selektorit të ri të Kosovës, bën buj në gjithë Spanjën

Emërimi i spanjollit selektor i Kombëtares së Kosovës në hendboll  (meshjkujt) për dy ndeshje, ka bërë bujë edhe në Spanjën që nuk e njeh Kosovën. Gazeta më e madhe sportive në Spanj

Pesë gabimet që mund ta qojnë Zizun drejt largimit

Humbja ndaj Shakhtar Donetsk në Ligën e Kampionëve e ka vendosur Zinedine Zidane në një pozitë të vështirë, nën presion serioz për të kthyer rezultatet. Përballë tij nuk është një nde

Info Tjera