Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/kosova.jpg

Liga Profesionale e Futbollit të Francës merr vendim: Berisha, Zeneli e Celina nuk mund të vijnë në KosovëLiga Profesionale e Futbollit të Francës ka marr vendin në bashkëpunim me presidentët e klubeve të Ligue 1 dhe Ligue 2 që të mos i lirojnë lojtarët jashtë Bashkimit Evropian.

Kjo i bie që përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challandes nuk do të mund të llogarit në shërbimet e Valon Berishës, Arbër Zenelit dhe Bersant Celinës.

Lojtarët tanë që luajnë në elitën e futbollit francez sot kanë qenë në listën e Bernard Challandes, të njëjtit nuk do të mund të udhëtojnë pas një rregulli të vendosur nga Liga Profesionale e Futbollit.

 

Në një komunikatë të lëshuar gjatë ditës së sotme, LFP, ka njoftuar se klubet nuk do të mund të japin leje lojtarëve të cilat janë jashtë zonës së Bashkimit Evropian.

Kjo i bie që lojtarët nuk do të mund të jenë në Kosovë për ndeshjen miqësore me Lituanin dhe atë zyrtare ndaj Suedisë.

Valon Berisha dhe Arbër Zeneli luajnë për Reims, ndërsa Bersant Celina luan te Dijon në Ligue 1.

Në anën tjetër ka ende gjasa që treshja të bashkohet me ekipin në Spanjë, pasi LFP ua ka lejuar lojtarëve të udhëtojnë në vendet e BE.

Të fundit

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Shuhen ëndrrat e Juves dhe Real Madrid

Pol Pogba prej vitesh ka qenë jo pak i dyzuar për të ardhmen e tij, shpesh i pa lumtur në “Old Traford” duke shprehur hapur dëshirën e tij për të ndryshuar ambient. Mesfushori francez nuk

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Info Tjera