Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/mancha-780x439-1.jpg

Manchester United eliminon Romën nga Liga e EvropësAshtu siç pritej, Manchester Unitedi është konfirmuar si finalist i Ligës së Evropës duke eliminuar Romën në fazën gjysmëfinale të kësaj gare.

Djajtë e Kuq kishin fituar me rezultat 6-2 në sfidën e parë në Old Trafford dhe pas ndeshjes kthyese në Stadio Olimpico (3-2), skuadra angleze kualifikohet tutje me rezultat të përgjithshëm prej 8-5.

Edinson Cavani ishte futbollisti më i rrezikshëm në fraksionin e parë duke tentuar të shënojë në portën e ekipit vendas.

(Foto: Twitter/Manchester United)

Pas dy rasteve të mira shënimi, ai arriti ta zhbllokonte rezultatin në minutën e 39-të të takimit. Fred tregoi vizionin e tij duke nisur një asistimi drejt sulmuesit uruguaian, i cili me një goditje të fuqishme e dërgoi topin në rrjetë.

Në gjysmën e dytë, vendasit e përmbysën rezultatin me golat e Edin Dzeko (57’) dhe Bryan Cristante (60’).

(Foto: Twitter/AS Roma English)

Mirëpo, Edinson Cavani e shënoi edhe golin e dytë personal (69’) pas një asistimi nga Bruno Fernandes duke e barazuar rezultatin.

Giallorossët nuk u dorëzuan dhe shënuan një tjetër gol përmes Nicola Zalewski, i cili u asistua nga Davide Santon (83’).

Finalja e Ligës së Evropës do të zhvillohet më 26 maj në Stadion Miejski në Gdansk të Polonisë, ndërsa Manchester Unitedi do të luajë kundër Villarrealit që në gjysmëfinale e eliminoi Arsenalin.

 

Të fundit

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Shuhen ëndrrat e Juves dhe Real Madrid

Pol Pogba prej vitesh ka qenë jo pak i dyzuar për të ardhmen e tij, shpesh i pa lumtur në “Old Traford” duke shprehur hapur dëshirën e tij për të ndryshuar ambient. Mesfushori francez nuk

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Info Tjera