Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/messi.jpg

Messi dhe afër të thyejë një tjetër rekordYlli i Barcelonës, Lionel Messi ka barazuar një rekord të mbajtur nga legjenda e Real Madridit, Raul Gonzalez në Ligën e Kampionëve.

Me golin e djeshëm në humbjen e thellë 1 – 4, argjentinasi doli të shënojë në 17-të vite radhazi në garën më prestigjioze në botë.

Ky gol është vazhdimi i rekordit të pabesueshëm me Messin, që shënoi golin e parë në Ligën e Kampionëve në vitin 2005.

Messi barazon rekordin e Raul
Raul ka shënuar golin e parë në Ligën e Kampionëve si adoleshent në vitin 1995 dhe ia doli të realizojë në secilin vit radhazi deri në 2011.

Ndërsa, Messi me golin e djeshëm, tani ka shënuar në 17 vite radhazi dhe mbetet të shihet në edicionin e ardhshëm nëse do e thyejë këtë rekord.

Tjetër rekord i pabesueshëm
Pos kësaj, goli i djeshëm ishte njëkohësisht i 20-ti për argjentinasin në të gjitha garat.

Pra, Messi ka arritur që në 13 vitet e fundit të shënojë 20 gola ose më shumë për çdo sezon, që është rekord mjaftë i vështirë të arrihet.

Messi i afrohet një rekordi tjetër
Me ndeshjen si titullar, Messi dje kompletoi paraqitjen e 760-të në karrierë për Barcelonën në të gjitha garat.

33-vjeçari është afër të bëhet lojtari me më së shumti paraqitje në histori të Barcelonës, rekord që e mban Xavi me 767 ndeshje gjatë kohës së tij në “Camp Nou”.

Të fundit

Manchester Unitedi i ofron 85 milionë euro për mbrojtësin e Real Madridit

Manchester Unitedi është i gatshëm ta derdhë një shumë të majme parash për qendërmbrojtësin e Real Madridit, Raphael Varane, sipas mediave spanjolle. Gjiganti i Premierligës Manchester Unit

Bastisje në zyrat e Barcelonës: Arrestohet ish-presidenti Bartomeu

Është arrestuar ish-presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu, bashkë me shefin ekzekutiv të klubit, Oscar Grau dhe shefin për çështje ligjore, Roman Gomez Ponti, në lidhje me skandalin

Guardiola konfirmon transferimin e Garcias tek Barça

Menaxheri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, ka konfirmuar se Eric Garcia do jetë lojtar i Barcelonës. Eric Garcia do veshë fanellën e Barcelonës sezonin e ardhshëm, këtë e ka konfirmuar Pep G

Krerët e FBK-së ftohen në Kongresin e FIBA-s më 3 qershor

Federata Ndërkombëtare e Basketbollit (FIBA) ka bërë të ditur se do të organizojë Kongresin e saj të dytë Afatmesëm më 3 qershor 2021. “Duke pasur parasysh situatën aktuale me pandeminë

Liverpool ka gati zëvendësuesin e Klopp

Zëra të shumtë kanë nisur të spekulojnë se Jurgen Klopp mund të largohet nga drejtimi i Liverpool në fund të sezonit. Pas plot 6 vitesh në krye të “The Reds”, trajneri gjerman duket se

Messi çon Barçën afër kreut

Kur Lionel Messi është në formë, Barcelona fiton pa probleme. Argjentinasi ishte vendimtar sot në fitoren 2-0 që mori ekipi katalanas në fushën e Sevilla-s, e cila vinte pas 6 fitoreve radhazi

Info Tjera