Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/messi-10.jpg

Messi: Mbreti i driblimeve (Video)Edhe pse nuk ia doli të marrë trofeun e La Ligës në duar në këtë edicion, Lionel Messi theu shumë rekorde.

Jo vetëm që realizojë 25 gola, që ia siguruar Pichichin e shtatë në karrierë, ai dhuroi edhe 21 asistime, që është numër rekord në ligën spanjolle, por edhe u bë sërish mbret i driblimeve në Spanjë.

Kapiteni i Barcelonës ka arritur t’i bëjë 182 driblime të suksesshme, që është dyfishi i atyre që i ka arriti Nabil Fekir, 98.

Më pas vijnë lojtarë si Andre-Frank Zambo Anguissa me 86, Fabian Orellana me 69 në top katërshe.

Messi edhe një herë e ka pushtuar La Ligën me driblime, derisa brenda dhjetë vitesh ka arritur të fitojë epitetin e dribluesit më të mirë për gjashtë herë.

182 driblimet e bëra, mbesin në vendin e tretë për të, pasi në edicionin 2010/11 kishte arritur katër më shumë, dhe në edicionin 2008/09 me tri më shumë.

Asnjë lojtar nuk ka arritur të bëjë më shumë driblime se Lionel Messi në total në 12 vitet e fundit.

Të fundit

Përplaset Fernando Alonso (Video)

Momente frike për Fernando Alonson në ditën e dytë të provave të lira në pistën e Indianapolis në pritje të garës që do të zhvillohet 23 gushtin e ardhshëm. Piloti spanjoll, i cili po p

Serena fiton perballjen familjare 

Serena Uiliams fitoi 2-1 ndaj motrës së saj më të madhe Venus Uilliams në turneun e Leksingtonit, që po zhvillohet në SHBA. Motra e vogël e familjes fitoi sfidën nr.31 mes tyre, duke udhëheq

Ballkani e konfirmon, Jetmir Topalli nënshkruan me Yeni Malatyaspor

Tashmë edhe është zyrtare, sulmuesi i Ballkanit të Suharekës, Jetmir Topalli do ta vazhdojë karrierën jashtë vendi. Siç njofton klubi i Ballkanit, Topalli ka arritur marrëveshje me skuadrën

‘Neymar dhe Mbappe në Paris përjetë’

Kualifikimi për në fazën gjysmëfinale bën me krahë presidentin e PSG, sheikun Nasser Al-Khelaifi. Pas sfidës kundër Atalanta, Al-Khelaifi foli për të ardhmen e dy xhevahireve të ekipit, Ney

Ekipi spanjoll shet të gjithë lojtarët

Valencia në krizë të thellë, të gjithë lojtarët në shitjeValencia ka vendosur në shitje të gjithë lojtarët e skuadrës, përjashtim Jose Gaya, shkaku i krizës së shkaktuar nga COVID-19.

Guardiola nuk ndalë blerjet

Skuadra e Manchestee City nuk ka ndërmend të ndalet në merkaton e verës. Pas blerjes së Natan Ake, trajneri Pep Guardiola, dëshiron edhe më tej të forcojë mbrojtjen, ndërsa zgjedhja e parë

Info Tjera