Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/Serie-A-800x450-1.png

Ndryshime të mëdha në Kupën e ItalisëTashmë është zyrtarizuar se kampionati i ardhshëm i futbollit italian për sezonin 2021-2022 do të nisë më 22 gusht dhe do të përfundojë më 22 maj 2022.

Vendimi u mor pas një takimi të Këshillit të Ligës së Futbollit italian që u mbajt mbrëmjen e së mërkurës.

Aktiviteti do të ketë një ndërprerje të shkurtër në dimër nga data 23 dhjetor deri më 6 janar të vitit të ardhshëm.

Ndryshime të mëdha vijnë në Kupën e Italisë, e cila kësaj here do të ketë një format krejt të ri, ku do të marrin pjesë vetëm 40 skuadra nga Serie A dhe Serie B.

Kupa e Italisë do të nisë më 15 gusht dhe menjëherë do të zbresin në fushë 12 skuadra të Serie A.

I gjithë ndryshimi ka si synim t’i japë më shumë vlerë dhe ta bëjë më atraktiv turneun dhe të krijojë sfida që mund të ndiqen në televizor.

Mes të tjerash, mësohet se Serie A do t’i kërkoi FIGC të modifikojë dhe formatin e kampionatit të të rinjve dhe ta bëjë me 18 skuadra nga 16 që ka aktualisht.

Të fundit

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Shuhen ëndrrat e Juves dhe Real Madrid

Pol Pogba prej vitesh ka qenë jo pak i dyzuar për të ardhmen e tij, shpesh i pa lumtur në “Old Traford” duke shprehur hapur dëshirën e tij për të ndryshuar ambient. Mesfushori francez nuk

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Info Tjera