Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/Gerard-Pique-4.jpg

Pique reagon për SuperligënMbrojtësi i Barcelonës, Gerard Pique, ka folur me tone të ashpra kundër krijimit të një Superlige Evropiane për klubet e mëdha, duke thënë se ajo do t’i shkatërronte të gjitha klubet e tjera më të vogla.

Pique është bindshëm kundër Superligës Evropiane, një garë që shkaktoi tronditje të madhe në botën e futbollit kur u njoftua të dielën, para se të dështonte të jetësohej pak ditë më vonë.

10 prej 12 klubeve themeluese të Superligës janë tërhequr nga ky projekt, por jo edhe Barcelona e Piques dhe Real Madridi.

“Ky ligë nuk është pozitive për të ardhmen afatgjate të futbollit botëror. A e duam këtë? A duam që klube si Sevilla, Valencia, Evertoni, Leicester City dhe Napoli të zhduken? Sepse ato nuk do të vlenin asgjë më”, tha Pique kanalin televiziv Vamos.

Pique mendon se Superliga do të kishte ndikim shumë të keq te klubet e vogla dhe ligat vendore.

“Futbolli është për tifozët”, shkroi ai në Twitter të martën.

Të fundit

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Shuhen ëndrrat e Juves dhe Real Madrid

Pol Pogba prej vitesh ka qenë jo pak i dyzuar për të ardhmen e tij, shpesh i pa lumtur në “Old Traford” duke shprehur hapur dëshirën e tij për të ndryshuar ambient. Mesfushori francez nuk

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Info Tjera