Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/Screenshot_20210422-114958_Google.jpg

Presidenti i UEFA-s, Ceferin flet për zhgënjimi i tij deri tek gabimi i klubeve të Superligës EvropianePresidenti Aleksander Ceferin ka thënë se UEFA ende është duke folur me ekipin ligjor dhe pret që ekipet e shkëputura do të kuptojnë gabimin e tyre dhe do të vuajnë pasojat.

I pari i UEFA-s mbrojti pronarët amerikanë që nuk morën pjesë në projektin e Superligës Evropiane.

“Unë fola me pronarët e Romës dhe Marseille, të cilët janë miliarderë amerikanë dhe kanë deklaruar publikisht se ata kurrë nuk do të hynin në një ligë të tillë, sepse ata respektojnë tifozët dhe traditën e klubeve të tyre”, ka thënë fillimisht Ceferin për 24ur.

“Është e padrejtë të thuash që pronarët amerikanë janë të ndryshëm, edhe nëse është e vërtetë që sistemi i tyre sportiv është i ndryshëm”.

Ceferin u pyet se çfarë do të ndodhë më pas, teksa nuk hezitoi të tregoj planet.

“Ne do të flasim për futbollin, por në takime, unë do të vendos se kush ulet pranë meje. Kështu që, mund ta vendos dikë pak më larg”.

“Nëse këto klube dëshirojnë të luajnë përsëri në konkurrencën tonë, ata do të duhet të na afrohen dhe ne do të duhet të vlerësojmë se çfarë ka ndodhur, por unë nuk dua të hyj në detaje, pasi ne ende po flasim me ekipin tonë ligjor”.

“Unë do të thosha që klubet angleze kanë marrë një vendim shumë të mirë dhe ne do ta marrim parasysh atë”.

“Ata e pranuan gabimin e tyre dhe e kuptuan se ishin gabim. Të gjithë bëjmë gabime. Në një farë mënyre, unë isha i zhgënjyer nga të gjithë, por duhet të them se ndoshta Barcelona është ajo që më zhgënjeu më pak”.

“Presidenti Joan Laporta u zgjodh vetëm kohëve të fundit dhe unë fola me të dy ose tre herë. Ai ishte nën një presion të madh për shkak të situatës financiare që trashëgoi. Kjo ndodh kur ju paguani shumë lojtarë dhe nuk merrni rezultate”.

“Shikoni Bayern Munichun: ata nuk kanë borxhe dhe kanë fituar Ligën e Kampionëve. Unë isha në kontakt të vazhdueshëm me drejtorin e Bayernit Karl-Heinz Rummenigge dhe Joachim Ëatzke të Borussia Dortmund”.

“Ata më ndihmuan shumë, si dhe Presidentin Nasser Al-Khelaifi, i cili logjikisht duhet të kishte qenë një nga të parët që merr pjesë në Superligën Evropiane”.

Presidenti i Real Madridit, Florentino Perez këmbëngul se Juventusi dhe Milani nuk e kanë lënë projektin e Superligës dhe dëshiron ta ndryshojë projektin.

“Sot, një klub më dërgoi orarin e ndeshjeve të Superligës. Ishte qesharak, sepse vetëm Real dhe Juventus luajnë çdo ditë”.

“Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë javën tjetër. Shumë gjëra kanë ndodhur 24 orë pas kongresit, por pres më shumë lajme deri të premten”.

“Mendoj se ata që pretendojnë të jenë plotësisht të qetë në këtë situatë nuk po thonë të vërtetën. Situata është shumë e komplikuar për ta dhe jo për UEFA-n, e cila ka 235 nga 247 klube në krah”.

“Në të vërtetë, 244 klube. Ata janë të gjithë me ne. Dje kam marrë mesazhe me tekst mbështetjeje nga pothuajse çdo klub në Evropë”.

“Pra, tani presim që të gjithë ta kuptojnë gabimin e tyre dhe të vuajnë pasojat. Ne do të flasim për të javën tjetër”, përfundoi presidenti i UEFA-s. /Telegrafi/

Të fundit

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Rashicës i bie vlera

Faqja e specializuar për transferimin e futbollistëve ‘Transfermarkt’ ka publikuar vlerat e rifreskuara për disa futbollistë. Milot Rashica vazhdon të ketë rënje të vlerës, nga 12 milion

Chelsea nis bisedimet për transferimin e Haaland

Chelsea dëshiron që të transferojë Erling Haalandin në këtë afat kalimtar veror. The Blues kanë filluar kontaktet me përfaqësuesit dhe duan t’i marrin shërbimet e tij. Sipas asaj që rapo

Wenger zbulon kombëtaren super favorite për Euro 2020

Ish-trajneri historik i Arsenal, Arsene Wenger, ka shpjeguar se cila kombëtare është favorite për Euro 2020 “Franca do të jetë super favorite për shumë arsye. Kryesorja është se ka fituar

​Conte nis bisedimet me disa skuadra nga ishulli

“Sky Sport” Italia tani raporton që Antonio Conte është në negociata të avancuara për t’u bërë menaxher i Tottenham Hotspur. Conte është një agjent i lirë pasi përfundoi kontratën

Çka po ndodh me Sergio Ramos?

Sergio Ramosi nuk mori pjesë në prezantimin e fanellave të reja të Real Madridit, që është një shenjë tjetër se ai është buzë largimit nga klubi. Real Madridi e shpalosi edhe zyrtarisht t

Info Tjera