Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/1177446949.jpg.0.jpg

Publikohet renditja e klubeve më të suksesshme anglezeLiverpool dhe Manchester United padyshim që janë dy ekipet më të suksesshme në Angli.

“FootballInT80s” ka konfirmuar një listë të klubeve më të mira angleze, ku Liverpool kryesojnë të parët, të ndjekur nga rivalët e United në vend të dytë.

Kalkulimet e pikëve janë bërë në bazë të një formule, ku çdo sezon në Premier Ligë llogaritet me dy pikë dhe pesë pikë për çdo titull të fituar që nga fillimi i ligës angleze.

Lista e ekipeve më të suksesshme:
Liverpool – 106 sezone, 19 tituj – 307 pikë
Manchester United – 96 sezone, 20 tituj – 292 pikë
Everton – 118 sezone, 9 tituj – 281 pikë
Arsenal – 104 sezone, 13 tituj – 273 pikë
Aston Villa – 107 sezone, 7 tituj – 249 pikë
Manchester City – 92 sezone, 6 tituj – 214 pikë
Sunderland – 86 sezone, 6 tituj – 202 pikë
Chelsea – 86 sezone, 6 tituj – 202 pikë
Newcastle United – 89 sezone, 4 tituj – 198 pikë
Tottenham Hotspur – 86 sezone, 2 tituj – 182 pikë
West Bromwich Albion – 82 sezone, 1 tituj – 169 pikë
Blackburn Rovers – 72 sezone, 3 tituj – 159 pikë
Sheffield Wednesday – 66 sezone, 4 tituj – 152 pikë
Wolverhampton Wanderers – 66 sezone, 3 tituj – 147 pikë
Bolton Wanderers – 73 sezone, 0 tituj – 146 pikë
Derby County – 65 sezone, 2 tituj – 140 pikë
Sheffield United – 62 sezone, 1 tituj – 129 pikë
Burnley – 58 sezone, 2 tituj – 126 pikë
West Ham – 63 sezone, 0 tituj – 126 pikë
Stoke City – 62 sezone, 0 tituj – 124 pikë
Middlesbrough – 61 sezone, 0 tituj – 122 pikë
Leeds United – 51 sezone, 3 tituj – 117 pikë
Nottingham Forest – 56 sezone, 1 titull – 117 pikë

Të fundit

750 gola në karrierë për Ronaldon

Cristiano Ronaldo pati një tjetër natë të madhe në Ligën e Kampionëve. Ylli portugez vuri veten në listën e golashënuesve në fitoren 3:0 të Juventusit në shtëpi ndaj Dynamo Kyiv. Për Ro

Futbollisti nga Kosova që po çmend Champions League

Mërgim Berisha është duke kaluar një formë fantastike te Salzburgu në këtë sezon të ri. N ë kampionat ka arritur që të realizojë 5 gola në 7 ndeshje të zhvilluara, ndërsa në Champions

Barça në Budapest pa Messi, Coutinho dhe Ter Stegen

Barcelona sot do të presë Ferencvaros në Ligën e Kampionëve. Dueli kundër kampionit hungarez do të humbasë nga Lionel Messi. Trajneri, Ronald Koeman, vendosi të pushojë Argjentinasin. Messi

Lojtarët dalin në mbrojtje të Zidane

Presidenti i Real Madridit, Florentino Perez është duke konsideruar shkarkimin e trajnerit Zinedine Zidane. Tekniku francez humbi dje ndaj Shakhtar Donetsk, ndërsa nëse “Los Blancos” do kualif

Ylli shqiptar i Bayernit kërkohet nga dy klube evropiane

Klubi gjerman Köln ka filluar diskutimet me Bayern Munich për huazimin e dy talentëve, Joshua Zirkzee dhe Leon Dajaku raporton GOAL Deutschland. Gjatë afatit kalimtar veror, për futbollistin nga

Polemikat rreth VAR-it, Neville: Rregulla koti, gjyqtarët janë kthyer në robotë

Polemikat rreth përdorimit të teknologjisë në futboll vazhdojnë në Angli dhe jo vetëm. Rasti i fundit ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në ndeshjen mes West Ham dhe Aston Villa, ku miqve iu anulu

Info Tjera