Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/Samir-Ujkani.jpg

Samir Ujkani rrëfehet për gazetën ‘Marca’: Ai u tregon spanjollëve për luftën e KosovëKapiteni i Kosovës, Samir Ujkani ka dhënë një intervistë për gazetën “Marca”, ku ka folur për përjetimet e luftës, rritjen jashtë vendit dhe synimet me ekipin kombëtar.

Ai po ashtu u ka treguar spanjollëve historinë e luftës në Kosovë, ku kishte të humbur edhe nga familja e tij.

“Unë kam lindur në Kosovë, e cila i përkiste Jugosllavisë në atë kohë. Në vitin 1994 kemi ikur për shkak të luftës. Arritëm në Belgjikë. Unë jam rritur atje dhe mund të zgjedhja të luaja për Kombëtaren belge”.

“Zgjodha të luaja për Shqipërinë, sepse familja ime është shqiptare e Kosovës. Të luash për vendin tim ishte një ëndërr. Kur Kosova u bë ekip, unë menjëherë nisa t’i bëja gati procedurat për të ndryshuar kombëtare”, ka thënë Ujkani.

Portieri i Torinos u tregoi spanjollëve, se sa anëtarë të familjes i ka humbur gjatë luftës në Kosovë:

“Kam humbur dy xhaxhallarë dhe gratë e tyre. Gruan e kushëririt tim dhe vajzën e saj. Me pak fjalë, ato janë histori të vështira që ndodhën gjatë luftës. Ne humbëm gjithçka, sepse të gjitha shtëpitë në fshat u shkatërruan, u dogjën. Familja ime duhej të fillonte nga e para”, vazhdoi kapiteni i Kosovës.

 

Të fundit

Distria Krasniqi fantastike, shpallet kampione e Evropës

Distria Krasniqi ka shkëlqyer në Kampionatin Evropian të xhudos që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë. Xhudistja pejane ka arritur që të fitoi medaljen e artë dhe të shpallet për herë t

Neymar ka vetëm 2 javë kohë

Sipas gazetës franceze “L’equip”, PSG-ja i ka vënë ultimatum 2 javë Neymarit për rinovimin e kontratës e cila i skadon në vitin 2022. Sipas zërave sulmuesi brazilian po mendon një rikth

Modric merr vendim për të ardhmen e tij

Real Madrid dhe Luka Modric do të vazhdojnë rrugën së bashku për të paktën një sezon më shumë. Të dy palët kanë rënë dakord për rinovimin e kontratës që do ta mbaje kroatin në klub

Formacionet zyrtare, Slavia Pragë – Arsenal: Xhaka nga minuta e parë

Slavia pret Arsenalin në ndeshjen kthyese të çerekfinales së Ligës së Evropës. Ndeshja e parë mes këtyre dy skuadrave ishte mbyllur baras 1-1 në Emirates dhe ndeshja kthyese pritet të jetë

Si do të jetë e ardhmja e Muriqit

Sulmuesi i Kosovës do t’i ketë edhe disa raste për t’u dëshmuar, në të kundërtën Lazio mund ta shesë atë Eksperienca e Vedat Muriqit në Lazio deri tash ka qenë zhgënjyese. Sulmuesi ko

Ku do të jetë e ardhmja e Lukaku

Romelu Lukaku e pranon se nuk e ka pritur një sukses të Interit këtë sezon. Sulmuesi foli për faqen e Instagramit ‘433’ në një lidhje direkte, ku edhe ka thënë disa fjalë për Scudetton.

Info Tjera