Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/cr7.jpg

Sekreti për formën e jashtëzakonshme të CR7Arsyeja kryesore se përse Cristiano Ronaldo po kalon nëpër një formë të lartë edhe si 35-vjeçar është se ai fle pesë herë në ditë në një pozitë të foshnjës në barkun e nënës.

Studiuesi Nick Littlehales ka zbuluar se kjo rutinë që ndjek portugezi, e ndihmon atë që të ketë suksese në futboll.

Littlehales u bë i njohur kur kishte shkruar për filozofinë e lojës së Sir Alex Ferguson, duke i ofruar shërbimet e tij Manchester Unitedit.

Pas më shumë se 20 vitesh, ai tani është futur në botën e futbollit dhe po i ndihmon shumë lojtarë me këshillat e tij se si të qëndrojnë në formë të mirë fizike.

“Për atë çfarë kam dëgjuar nga të tjerët, ai (Ronaldo) përdorë disa dieta strikte për të qëndruar në formë dhe nuk ka rëndësi nëse ai kopjon nga të tjerët”, ka thënë Littlehales.

“Të gjithë ata që kanë punuar me Ronaldon, e dinë se ai gjithmonë është kyçur në një bisedë kur ka zgjuar interesimin e tij se si të jeni të suksesshëm në futboll”.

“Isha i ftuar në një vizitë te Real Madridi kur Carlo Ancelotti u bë trajner. Unë po qëndroja afër fushës dhe shikoja se si stërvitej ai”.

“Pasi kishte stërvitur pothuajse një ditë të plotë, në vend se të shkonte të pastrohej, ai u afrua tek ne dhe na pyeti se çfarë po bisedonim”.

“Kur u fut në bisedë, e pyeta se sa herë në ditë fle ai. Më tregoi se pushonte pesë herë në ditë dhe në formë shakaje zbuloi se fle si foshnja në barkun e nënës”.

“Nga aty zbulova se Ronaldo kishte një rutinë perfektë që e ndihmonte atë t’i arrinte synimet që i kishte caktuar”, ka shtuar më tej Littlehales.

Ylli portugez tashmë është një legjendë e futbollit, me shumë të arritura gjashtë karrierës së tij.

Të fundit

Pensionohet legjenda spanjolle

Iker Casillas e ka zyrtarizuar pensionimin nga karriera e tij si futbollist, që zgjati 22 vjet. Ish-portieri legjendar i Real Madridit po pensionohet në moshën 39-vjeçare, pas një arresti kardiak

Milan i ofron 7 milionë euro për një vit Ibrahimovicit

Skuadra e Milanit dëshiron ta ketë në ekip edhe për një sezon sulmuesin veteran, Zlatan Ibrahimovicit. Sipas asaj që raporton Calcio Mercato, rosonerët i kanë ofruar suedezit një marrëveshje

Artan Berisha dhe Ragip Veseli rikthehen në klub

Përveç ardhjeve të reja në futbollistë, FC Feronikeli është përforcuar edhe në aspektin administrativ. Artan Berisha dhe Ragip Veseli janë edhe zyrtarisht pjesë e klubit, me besimin e plot

Qendërmbrojtësi kuqezi afër kalimit tek Interi

Në Serie A e këtij sezoni një nga personazhet absolut ishte dhe Marash Kumbulla. Qendërmbrojtësi kuqezi shkëlqeu në sezonin e tij të parë në elitën e futbollit italian duke tërhequr vëmen

Agjenti i Rashicës vizitë të befasishme në Milan

Ku do të shkojë Milot Rashica? Kjo është një pyetje që do të shtrohet edhe për disa kohë të tjera, pasi “telenovela” vazhdon. Sulmuesi shqiptar u bë fakt i kryer se nuk i përkiste më

Dortmund jep paralajmërimin e fundit për Man Utd

Drejtuesit e Borussias së Dortmundit vendosën afatin e fundit për Manchester United në lidhje me futbollistin anglez Jadon Sancho. Prej kohësh 20-vjeçari londinez është vënë në shënjestrë

Info Tjera